Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Poplatky bank spojené s transakcemi a jejich dopad na populaci s omezeným přístupem

Facebook
Twitter
LinkedIn
V České spořitelně si účtují 100 Kč za výběr na přepážce, Komerční banka (KB) si účtuje 85 Kč. KB dále vybírá 60 Kč měsíčně za písemný výpis z účtu, zatímco Česká spořitelna účtuje 50 Kč za tu stejnou službu. Tato praxe má vliv především na klienty, kteří nevyužívají internetové bankovnictví, což zahrnuje přibližně 30 % obyvatel České republiky. Celkový součet bankovních poplatků doposud vybraných za tento rok činí 42,5 miliardy korun.
Zdroj: Envato Elements

Banky v České republice si často účtují poplatky za různé bankovní transakce, a to včetně těch, které ovlivňují především část populace s omezeným přístupem k informačním technologiím. Tato praxe vzbuzuje otázky o spravedlnosti a důsledcích pro ty, kteří těchto služeb musí využívat.

Jaké jsou náklady, které si účtují některé z nejvýznamnějších českých bankovních institucí za různé služby spojené s vedením účtu, vklady na přepážce, výběry hotovosti a platby uskutečněné na přepážce? Je důležité poznamenat, že některé banky účtují značné částky i za jediný výběr nebo vklad na přepážce, většinou však pouze u jiných bank, než u kterých má klient veden účet.

Dalším významným zkoumaným parametrem jsou poplatky za zaslání bankovního výpisu poštou. Cena za tento způsob doručení se pohybuje v rozmezí 40 až 60 korun za jedno zaslání. Pro ty, kteří nemají možnost využívat elektronický způsob doručení výpisů, se jedná o zcela zbytečné výdaje navíc. 

Dojde-li ze strany klienta ke ztrátě platební karty, tak mimo toho, že bude klient čelit obtížím spojeným s blokováním karty, si budou banky účtovat poplatky za vydání náhradní karty, obvykle od 200 korun více

Výběry z bankomatů jiných bank než té, u které klient má účet, mohou také přinést dodatečné náklady. Některé banky nabízejí možnost platit měsíční paušál za výběry z cizích bankomatů, ale pro ty, kteří tuto možnost nevyužívají, budou náklady za každý výběr dosahovat kolem 40 korun.

Přestože se může zdát, že se jedná o nevýznamné poplatky, banky skrze ně přispívají významnou měrou ke svým příjmům, řádově se jedná o miliony korun, protože mnoho klientů sice volí elektronické způsoby transakcí, ale existuje stále značný počet lidí, kteří nemají přístup k internetovému bankovnictví, a jsou nuceni platit za tradiční bankovní služby.

Zdroj: Parlamentnílisty.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME