Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Nájemní vztahy v České republice se mění. Co novela ministerstva přináší?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Ministerstvo pro místní rozvoj v České republice se chystá provést významné změny v oblasti nájemních vztahů. Záměrem této novely v občanském zákoníku je zlepšit jak kvalitu, tak dostupnost bydlení pro nájemníky i pronajímatele. Zatím však není stanoveno přesné datum, kdy tato novela nabude platnosti.
Zdroj: Envato Elements

Život v nájmu pro mnoho lidí znamená často značnou nejistotu. Takový moment může nastat neplánovaně, ze dne na den. Pronajímatelé se obávají situací, kdy se jejich nájemníci stanou neplatiči. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje tři klíčové změny v nájemních vztazích, které mají této problematice zabránit: omezení řetězení se krátkodobých smluv, možnost zvýšení nájemného po provedené rekonstrukci a zkrácení lhůty pro vystěhování.

V současné době žije v České republice zhruba 20 procent obyvatel v nájmu, a tato reforma má za cíl zlepšit podmínky pro obě zúčastněné strany – nájemníky i pronajímatele.

Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) cítí obě strany v současném nastavení jistý diskomfort. Pronajímatelé mají obavy z potenciálních nájemníků, kteří jim přestanou platit. Bohužel pak totiž bývá leckdy velmi obtížné je vystěhovat. Navíc téměř milion lidí má nájemní smlouvy s dobou kratší než dva roky, což ještě více ztěžuje řešení problémových situací.

Oproti výše zmíněným dobrým úmyslům novely se však mnozí lidé vyjádřili negativně. Tvrdí, že novela nepřináší dostatečnou rovnováhu mezi nájemníky a pronajímateli. Asociace nájemního bydlení upozorňuje na problém s neplatiči a tvrdí, že novela nemusí být efektivní při řešení dlouhodobých sporů.

Zástupci nájemníků jsou s návrhem povětšinou spokojeni. Navrhují, že nájemní smlouvy by mohly být po prvním roce uzavřeny na dobu neurčitou nebo minimálně na tři další roky. Tento krok by podle nich posílil stabilitu nájemního bydlení.

Ministerstvo má v plánu představit návrh v listopadu koalici a následně ho v srpnu 2024 předložit vládě. Následující měsíce budou tedy v rámci budoucího vývoje rozhodující a představí nám, jaké změny Českou republiku v rámci nájemních vztahů čekají.

Zdroj: Tn.nova.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME