Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Odliv dividend z České republiky do zahraničí narůstá miliardovým tempem

Facebook
Twitter
LinkedIn
V průběhu roku 2023 došlo k výraznému zrychlení odlivu dividend z České republiky do zahraničí. Statistická data České národní banky (ČNB) za období od ledna do srpna vykazují, že hodnota vyplacených dividend a úroků dosáhla 286,3 miliardy korun. Tato částka představuje navýšení o 61 miliard korun, tedy o 27 procent ve srovnání s minulým rokem. Tato tendence pokračuje i nadále a dosahuje úrovní pozorovaných před pandemickým rokem 2020.
Zdroj: Envato Elements

Jiří Pour, analytik UniCredit Bank, upřesňuje, že primárním faktorem za zvýšeným odlivem dividend je růst zisků podniků v zahraničním vlastnictví, které zaznamenaly nárůst o 19,5 procenta. Zisky těchto společností tak vzrostly o 63 miliard korun ve srovnání s předchozím rokem. Prosperita zahraničních vlastníků českých podniků se odráží v objemech přeshraničních finančních toků.

Letošní trend naznačuje pokles míry reinvestovaných zisků, kdy podle dat ČNB klesla tato míra ze 30 procent na 26 procent. Takový vývoj přibližuje situaci podmínkám běžného období pozorovaného mezi lety 2010 a 2019, tedy obdobím mezi poslední finanční krizí a pandemií Covid-19.

Česko se v rámci dividendové výnosnosti drží na předních pozicích v regionu. S roční výnosností přímých zahraničních investic ve výši 9,6 procenta za rok 2022 se Česká republika řadí hned za Rumunsko, které dosáhlo 10,2 procenta. Při pohledu na čistou dividendovou výnosnost po odečtení reinvestovaných zisků zaujímá Česko s hodnotou 6,2 procenta jedno z nejlepších míst v regionu.

Klíčová odvětví, která stojí za významným odlivem dividend, jsou ta, jež přitahují největší objemy přímých zahraničních investic a současně vytvářejí významnou přidanou hodnotu a pracovní místa v české ekonomice. Zvláště bankovní sektor se v tomto ohledu vyznačuje vysokou aktivitou. Již zde bylo vyplaceno přes 75 miliard korun pouze na dividendách.

Dividendy jsou tradičně vnímány jako politicky citlivé téma. Koaliční vláda Petra Fialy proto deklaruje záměr řešit problematiku odlivu dividend do zahraničí s cílem podporovat atraktivitu a investování v České republice prostřednictvím podpory reinvestic do české ekonomiky.

I přes současný vývoj je třeba brát v úvahu, že konečná čísla za celý rok budou upřesněna po revizích a uzavření roku, jak uvádí mluvčí ČNB Petra Vlčková. Do té doby zůstává otázkou, zda letošní dynamika odlivu překoná rekordní rok 2019, kdy činil odliv kapitálu 353 miliard korun.

Zdroj: Novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME