Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Nasycený trh nákupních center v Česku. Kde hledat prostor pro nová obchodní střediska?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Česká republika se řadí mezi země, kde nákupní centra hrají významnou roli v každodenním životě obyvatel. S narůstající poptávkou po komplexních nákupních zážitcích však vzniká otázka - kde najít dostatečný prostor pro stavbu nových velkých obchodních center? A je tato poptávka skutečně natolik silná, aby podpořila rozvoj nových nákupních destinací? S ohledem na aktuální situaci na trhu a budoucí trendy si tuto problematiku přiblížíme a zvážíme, zda je v České republice ještě dostatek prostoru pro nová nákupní centra.
Zdroj: Envato Elements

Nákupní centra hrají v moderním městském životě významnou roli. Nejenže nabízejí široký sortiment zboží a služeb, ale také se stávají centry společenského a kulturního dění. V České republice je situace ohledně velkých nákupních center celkem jasná – zájem o ně stále trvá, ale prostor pro jejich výstavbu se stává omezenějším.

„Nákupní centra jsou poměrně sofistikované a složité logistické uzly a nevznikají ze dne na den. Plánují se pět až deset let. V tomto směru je Česká republika už relativně nasycená. Pár míst pro velká centra tu ještě je, ale mluvíme řádově o jednotkách,“ uvedl pro Seznam Zprávy Jan Kubíček, šéf Asociace nákupních center.

Je pravdou, že existují jednotlivé lokality, které by nabízely potenciál pro výstavbu nových center, ale jejich počet je omezený. Zároveň je však potřeba brát v úvahu i rostoucí trend online nákupů, který může mít vliv na budoucnost tradičních kamenných obchodů.

Co se týče Prahy, jsou zde stále diskuse o možných nových centrech. Zvláště v rámci Prahy by mělo vzniknout několik nových nákupních center, která by pokryla rostoucí poptávku. Zmiňuje se několik potenciálních lokalit, které by byly vhodné pro stavbu nových center. Nicméně je důležité zdůraznit, že tato centra by musela být pečlivě navržena a plánována, aby mohla úspěšně konkurovat stávajícím obchodním zónám.

„Máme jednu až dvě lokality v Praze, o kterých se hovoří delší dobu. Většina krajských měst je už podle mého názoru pokryta,“ uvedl Kubíček.

Vedle větších nákupních center je také možnost výstavby menších retailových parků v regionech. Tyto menší centra mohou lépe sloužit potřebám místních komunit a nabídnout zboží a služby na menší úrovni. To může být zajímavá alternativa zejména pro menší města a oblasti mimo velká městská centra.

Zdroj: Seznam Zprávy

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME