Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Změny v biodiverzitě Jadranu: exotické ryby pronikají do tradičních vod

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zaznamenávání nových, nepůvodních druhů ryb v Jaderském moři upoutává pozornost vědecké komunity. Přestože některé z těchto exotických ryb představují jen ojedinělé nálezy, odborníci varují před potenciálními dopady globálního oteplování na biodiverzitu regionu. Jaké druhy byly objeveny a jaký vliv mohou mít na tradiční mořský ekosystém?
Zdroj: Envato Elements

Jadran se stává čím dál více atraktivním místem nejen pro turisty, ale i pro některé exotické druhy ryb. V poslední době bylo zaznamenáno několik nepůvodních druhů, což vzbuzuje zvědavost i obavy mezi vědeckou komunitou.

Vědci dlouhodobě sledují biodiverzitu v Jaderském moři a v posledních letech identifikovali nové nepůvodní druhy. Portál Gorgonija uvádí, že mezi nejnovějšími objevy je pruhatec stoupavý, jehož přítomnost byla zaznamenána u Terstu. Tato ryba, původem z Atlantského oceánu, je často viděna v oblastech jako Severní Karolína a Brazílie. „Jde o nepůvodní druh ryby, který je velmi plachý a v cizím prostředí nemá velkou šanci na přežití,“ uvedl vědec Lovrence Lipej, jak citoval portál Čas za Zemljo.

Lipej dále poznamenal, že nejedná se o jediný nepůvodní druh. Díky pravidelnému monitoringu vědci identifikovali mnoho dalších, včetně hranozuba pruhovaného, útesníka pruhovaného, sapínka modrého a bručouna pruhoocasého. Zvláštní pozornost si zasluhuje živorodka Holbrookova, invazní druh schopný vytlačit původní obyvatele, jako je halančíkovec pruhovaný.

Přesto Lipej klidní obavy. I když se objevily nepůvodní druhy, jejich přítomnost v Jaderském moři zatím není častá. „Pokud tyto ryby najdeme jednou a pak už ne, není třeba se bát,“ vysvětlil. Celkově bylo v Jaderském moři identifikováno 55 nepůvodních druhů organismů. Důvodem, proč se mnohé z nich neuchytí, je chladnější voda během zimních měsíců.

Nicméně, jak uvádí některé zdroje, s narůstajícím globálním oteplováním se v moři může objevit více teplomilných druhů. Lufara dravá je příkladem druhu, který expanduje do nových oblastí, včetně Jadranu. Ačkoli je tento trend pozoruhodný, je důležité nepodceňovat potenciální důsledky těchto změn na ekosystém.

Zdroj: tn.nova.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME