Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Unikátní obranné strategie samiček žab: Hrají si na mrtvé a maskují se jako samci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Samičky žab aktivně používají různé strategie, včetně uhýbání, zmatení a obfuskace, k ochraně před nevybíravými samci. Jak tato pozorování otevírají nové cesty pro budoucí biologický a behaviorální výzkum?
Zdroj: Envato Elements

Samičky žab, konkrétně skokana hnědého, uplatňují nevídané obranné taktiky v období páření, aby unikly nechtěné pozornosti svých naléhavých samčích protějšků. Vyvinuly si překvapivé strategie, které nejenže poutají pozornost biologů, ale také rozšiřují naše chápání o biologii a behaviorální adaptabilitě těchto obojživelníků. Jednou z těchto strategií je, například, předstírání smrti, přičemž se tělo samičky napne a zůstane nehybné. Další taktikou je emitování samčích kvákacích zvuků, čímž se snaží zmást ostatní samce a zahnat je tak pryč.

V nedávné studii publikované v časopise Royal Society Open Science tým vědců věnoval pozornost tomuto jedinečnému chování a prozkoumal různé obranné mechanismy, které samičky využívají k odvrácení pozornosti několika samců současně. „Samci si nevybírají a s velkou silou se chytají všeho, co se hýbe. Během rozmnožování se jedné samičky chytí několik samců. Většinou je samička neschopná se nechtěných samců zbavit a hrozí jí i smrt,“ podotkl výzkumný tým ve svých poznámkách.

Při pečlivém zkoumání 54 samic, které byly vystaveny samcům ve dvoučlenných krabicích, vědci pozorovali a analyzovali chování žab během páření. Bylo zjištěno, že 83 % samiček upřednostňovalo fyzické uhýbání před nápadnými samci, 48 % z nich vydávalo zvuky podobné samčímu kvákání a 33 % se uchýlilo k předstírání smrti jako obranné taktice. Rovněž bylo pozorováno, že menší exempláře žab byly v těchto obranných manévrech aktivnější a variabilnější.

Předchozí domněnky vědců v tomto oboru předpokládaly, že samičky žab jsou v období páření pasivní a nijak se nesnaží o aktivní obranu před samci. Nicméně, aktuální výzkum odhalil, že samičky žab jsou ve své obraně aktivní a využívají širokou paletu taktik ke zmatení a odrážení samců.

Tato nová pozorování přinášejí nové otázky i perspektivy pro další výzkum v oblasti zoologie a behaviorální biologie. S ohledem na tyto nově identifikované obranné taktiky se nám otevírají dveře k dalšímu bádání ohledně evolučních faktorů, které vedly k adaptaci a přijetí těchto strategií ze strany samiček žab, a jak se tyto techniky mohou lišit mezi různými druhy a prostředími.

Zdroj: ct24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME