Středa, 22. května 2024, svátek má Emil, zítra Vladimír
Středa, 22. května 2024

Švédsko na prahu NATO: Cesta skandinávské neutrality k alianční integraci

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nedávné schválení tureckého parlamentního výboru pro zahraniční záležitosti přiblížilo Švédsko k ambicióznímu cíli vstoupit do NATO, což je významný krok pro zemi, která dlouho zůstávala mimo vojenský blok.
Zdroj: Envato Elements

Tento pokrok přichází ve chvíli, kdy se mezinárodní bezpečnostní situace značně zkomplikovala a Švédsko hledá způsoby, jak posílit svou obranu a bezpečnostní záruky ve světle rostoucích hrozeb.

Historie celé záležitosti sahá do chvíle, kdy Švédsko společně s Finskem požádalo o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Od té doby bylo členství Finska již schváleno, zatímco Švédsko se setkávalo s námitkami ze strany Turecka, které vyjadřovalo obavy ohledně některých skupin považovaných Tureckem za teroristické a které údajně nacházely útočiště na švédském území.

V reakci na tyto obavy Švédsko zpřísnilo své protiteroristické zákony a intenzivně se zapojilo do diplomatických jednání s cílem uklidnit turecké vedení a získat jeho podporu pro svůj vstup do aliance. Turecký prezident Recep Erdogan nyní stojí před úkolem přesvědčit parlamentní většinu, aby podpořila rozšíření NATO.

I přes tuto pozitivní dynamiku je konečné rozhodnutí stále ve vzduchu, s očekáváním, že zásadní hlasování v plénu může proběhnout v nadcházejících týdnech. Turecký parlamentní výbor sice vyjádřil podporu, ale celý proces ještě čeká na schválení v plenárním zasedání, což může vyžadovat další čas a jednání.

Kromě Turecka zatím ani Maďarsko neschválilo členství Švédska v NATO, přestože turecká podpora byla považována za jednu z hlavních překážek. Tento krok, jakmile bude realizován, bude mít významný dopad na bezpečnostní architekturu Evropy, zejména v regionu Baltského moře.

Toto rozhodnutí bylo vřele přivítáno ze strany švédského ministra zahraničí Tobiasa Billströma, který vyjádřil naději, že Švédsko se stane členem NATO a že toto členství posílí celkovou obranyschopnost aliance, jak potvrdil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Tento vývoj je sledován s velkým zájmem, neboť přistoupení Švédska k NATO by mohlo znamenat významný posun v obranné politice a bezpečnostním uspořádání severní Evropy.

Zdroj: Seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME