Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Florencie zavádí pravidla proti krátkodobým pronájmům bytů: majitelům nabídne i daňové úlevy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Florencie, okouzlující perla Itálie, postavila barikádu proti krátkodobým pronájmům v srdci své historické části, což vyvolalo nejen lokální, ale i globální diskusi o budoucnosti cestovního ruchu. Nová pravidla, která nabízí daňové úlevy a stimulují dlouhodobé pronájmy, jsou odpovědí na rostoucí bytovou krizi a tlak na místní obyvatelstvo, který je spojený s přetížením turistickým ruchem.
Zdroj: Envato Elements

Cílem opatření je zmírnit napjatou bytovou situaci pro místní obyvatele, která v poslední době eskalovala. Stávajícím pronajímatelům krátkodobých nemovitostí budou nabídnuty tříleté daňové úlevy, pokud přejdou na standardní pronájmy.

Starosta Florencie, Dario Nardella, uvedl, že „v roce 2016 jsme měli necelých 6 000 bytů uvedených na Airbnb, dnes jich máme téměř 14 378,“ s doplňkem, že během této doby průměrná cena standardních měsíčních nájmů bytů stoupla o téměř 50 procent. Aktuální situace nízkých mezd, nedostatek dostupných nemovitostí, oblíbenost krátkodobých pronájmů a rostoucí inflace vyvolaly bytovou krizi v Itálii, přičemž tento problém silně pociťují obzvláště lidé s nízkými příjmy a studenti.

Tento tah města však nebyl přijat bez kritiky. Marco Stella, regionální koordinátor strany Forza Italia, jež je součástí pravicové vládní koalice, prohlásil, že se proti opatření města bude odvolávat ke správnímu soudu.

Dopad takového opatření není omezen pouze na lokální úroveň. Centrální italská vláda se nyní zaměřuje na návrh zákona, který by, dle médií, požadoval minimálně dvě noci pobytu v nemovitostech umístěných v historických jádrech měst a obcí s vyšším turistickým zatížením. Každá obytná nemovitost, která by byla pronajata turistům, by také musela mít národní identifikační kód, jenž by umožnil sledování a regulaci těchto pronájmů. Nevhodně řešený pronájem by mohl vést k vysokým pokutám, konkrétně až do výše 5 000 eur.

V kontextu globální situace v oblasti pronájmů a bydlení tato opatření v Itálii přicházejí v době, kdy i města jako New York zpřísňují své předpisy týkající se krátkodobých pronájmů. Otázka rovnováhy mezi podporou turismu a zajištěním dostupného bydlení pro místní obyvatele, se stává významným tématem ve stále více městech po celém světě, když se jedná o udržitelný rozvoj a budoucnost urbanizovaných oblastí.

Tato problematika staví veřejné funkcionáře před složité rozhodování. Jak zaručit stabilní ekonomický příjem z turistického ruchu, který pro města, jako Florencie, představuje významný zdroj příjmů, a zároveň zabezpečit dostupné a stabilní bydlení pro své občany?

Zdroj: idnes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME