„Výsledná podoba novely LEX OZE 2 představuje funkční a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky u nás. Jsem rád, že ji poslanci v prvním čtení schválili, a věřím, že projde úspěšně i dalšími kroky legislativního procesu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Dodal, že takový krok by mohl vést k větší energetické nezávislosti a potenciální úspoře pro spotřebitele.
Prakticky to znamená, že rodina, která má solární elektrárnu v jižních Čechách, bude moci vyráběnou energii distribuovat napříč republikou. Například energie vyrobená během týdne může být poslána k prarodičům v Plzni, synovi žijícímu v Praze nebo dceři v Brně.
Zavedení tzv. energetického společenství podpoří projekty větších elektráren, umožní sdílení elektřiny mezi skupinou až 1 000 členů na území obcí s rozšířenou působností. Toto omezení je nutné k udržení funkčnosti celého systému.
„Členové energetického společenství budou moci mezi sebou sdílet elektřinu ze své fotovoltaické nebo větrné elektrárny. Hlavním cílem sdílení elektřiny není zisk z jejího prodeje, ale pokrytí spotřeby daného odběrného místa a tím snížení účtů za klasickou dodávku elektřiny,“ zdůraznil Jiří Matoušek, marketingový ředitel společnosti Centropol.
Zdroje: tn.nova.cz