Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Libyjské záplavy napáchaly obří škody. Předpokládá se, že obětí může být až 10 tisíc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Libyjské záplavy způsobené bouří Daniel zanechaly v zemi obrovské škody na životech a majetku. Ministr zdravotnictví východní vlády, Usmán Abdal Džalíl, upozornil na možnost až 10 000 obětí. Situace je komplikována politickou nestabilitou země s dvěma konkurenčními vládami. Město Derna na východě země bylo jedním z nejvíce postižených, s více než tisícem nalezených těl. Mezinárodní společenství reaguje nabídkami humanitární pomoci, zatímco záplavy vážně narušily infrastrukturu a občanský život v postižených oblastech.
Zdroj: Profimedia

V poslední době postihly Libyi zničující záplavy, které měly za následek masivní ztráty na životech a materiálové škody. K těmto tragickým událostem došlo v důsledku bouře Daniel, která přešla přes území státu.

Stav nouze a tragické ztráty:
Libyjský ministr zdravotnictví východní vlády, Usmán Abdal Džalíl, informoval televizní stanici Al Masar, že „Počet pohřešovaných je v tisících a očekává se, že počet mrtvých dosáhne deseti tisíc.“ Tato situace je složitá vzhledem k aktuálnímu politickému stavu v Libyi, která má dvě konkurenční vlády – jednu na východě a druhou na západě. List The Guardian uvádí, že momentálně je potvrzeno přes tři tisíce obětí, zatímco jiné zdroje mluví o více než pěti tisících mrtvých.

Situace ve městě Derna:
Město Derna na východě země bylo jedním z nejpostiženějších oblastí, kde bylo nalezeno více než tisíc těl. Protrhly se zde dvě přehradní hráze, což způsobilo, že proud strhl čtyři mosty. „Vrátil jsem se z Derny. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla – v moři, v údolí i pod budovami,“ řekl neznámý svědek agentuře Reuters.

Reakce mezinárodního společenství:
Svět se nesnaží zůstat lhostejný vůči této tragédii. Libye požádala o mezinárodní pomoc. V reakci na tento požadavek nabídla řada zemí, včetně Egypta, Tuniska, Alžírska, Spojených států, Itálie, Francie a Turecka, humanitární pomoc. Premiér libyjské vlády národní jednoty, Abdal Hamíd Dbaíbá, uvedl na síti X (dříve Twitteru), že do postižené oblasti bylo vysláno letadlo se čtrnácti tunami pomoci.

Dopady na infrastrukturu a občanský život:
Kromě masivních ztrát na životech měly záplavy devastující dopad na infrastrukturu a životní podmínky obyvatel. Ve městě Derna nefunguje elektřina ani mobilní signál. Navíc voda na některých místech dosahuje do výšky až tří metrů.

Historický a politický kontext:
Je důležité si uvědomit, že Libye čelí mnoha interním výzvám. Země je aktuálně rozdělena mezi dvěma konkurenčními vládami a zažila občanskou válku, která začala v roce 2014. Od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 zažila Libye jen krátké období míru.

Zdroj: ct24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME