První myšlenky a koncepty virtuální reality sahají až do 60. let 20. století. Zásadním mezníkem bylo vytvoření prvních VR brýlí a rukavic v 80. letech. AR začala získávat na popularitě s nástupem moderních chytrých telefonů, které mohly v reálném čase kombinovat video se softwarem.
Dnešní zařízení pro VR, jako jsou headsety a brýle, nám nabízejí ponoření do videoher, koncertů nebo virtuálních cestování. Vzdělávací instituce experimentují s VR simulacemi a virtuálními třídami pro lepší výuku. V oblasti zdravotní péče se VR používá k meditaci a terapii.
Rozšířená realita, známá zejména prostřednictvím mobilních aplikací, umožňuje zkoušení oblečení nebo nábytku virtuálně, aniž byste je fyzicky měli. Turistický průmysl využívá AR pro interaktivní mapy a průvodce. V oblasti vzdělávání a tréninku může AR vizualizovat složité koncepty nebo poskytnout návody, které vás navedou krůček po krůčku.
Ačkoliv se jedná o revoluční technologie, stále je potřeba výkonnější a výkonnější hardware. Dále je třeba řešit otázky soukromí a závislosti na technologii. Bezpečnostní obavy a etické otázky rovněž vyžadují hlubší diskuzi.
Očekává se, že technologický vývoj povede k ještě širší integraci VR a AR do našeho každodenního života. Můžeme se těšit na nové aplikace a služby, které nám usnadní život a obohatí naše zkušenosti.