Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Toxoplazmóza v České republice. Co byste měli vědět o tomto parazitovi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Toxoplazmóza, způsobená prvokem Toxoplasma gondii, může infikovat až 25 % obyvatel ČR bez viditelných symptomů. Největší riziko představuje pro těhotné ženy a osoby s oslabenou imunitou. I když byl významný pokles hlášených případů od roku 1994, odborníci věří, že skutečný počet nakažených je vyšší.
Zdroj: Envato Elements

V historickém kontextu Česká republika zaznamenala epidemii toxoplazmózy v roce 1994 s více než 2000 hlášenými případy. Ačkoli bylo za uplynulý rok hlášeno pouhých 71 případů a za první tři čtvrtletí tohoto roku 53 případů, odborníci odhadují, že latentní forma tohoto onemocnění může postihnout 15 až 25 % populace. „Dostupná data o podílu latentně infikovaných pro takto výrazný pokles nesvědčí. Domníváme se, že skutečný počet případů je mnohem vyšší,“ uvedl Petr Kodym, vedoucí Národní referenční laboratoře pro toxoplazmózu.

Celosvětově je toxoplazmózou postižena přibližně třetina populace. Přenos je často způsoben kontaminovaným prostředím obsahujícím oocysty, což jsou infekční stádia parazita vylučovaná s kočičím trusem. Kontaminace může pocházet z hlíny, pískovišť nebo špatně omyté zeleniny. I když jsou kočky hlavními nositeli, parazit může být přítomen i u jiných kočkovitých šelem, ptáků a savců.

Většina lidí s normální imunitou nemá žádné příznaky nebo jen mírné. Pouze 5 % nakažených projeví příznaky podobné chřipce. Po akutní fázi onemocnění se vytvoří doživotní imunita. V případě osob s oslabeným imunitním systémem může onemocnění způsobit vážné komplikace, včetně zánětu srdečního svalu a poškození jater či nervového systému. U těhotných žen může akutní infekce způsobit poškození plodu.

„Vrozená toxoplazmóza postihuje zejména mozek a smysly plodu, může být také příčinou potratu či vrozených vývojových vad. Pokud ale nákazu u těhotné ženy odhalíme včas, lze nasazenou léčbou riziko přenosu na plod snížit, a dokonce i potlačit některé již přítomné symptomy,“ podotkla Markéta Geleneky z Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Bulovka.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME