Česká republika zažívá nevídaný vzestup ve výstavbě fotovoltaických elektráren. Výsledky ukazují, že jen v první polovině tohoto roku bylo zprovozněno více než 45 tisíc solárních elektráren, což je výrazný nárůst oproti celému uplynulému roku.
Hlavními důvody, proč se lidé rozhodují investovat do fotovoltaických instalací, jsou nejen ekonomické benefity, ale i zájem o soběstačnost a ochranu životního prostředí. V rámci studie prováděné ČVUT v Praze a Akademií věd bylo zjištěno, že 6 % respondentů má hlavním motivem ekologii. Větší část investorů (téměř třetina) však investuje do solární energie z pragmatických důvodů.
„Chtějí být soběstační nejen na energetických hráčích, tedy nezávislost na tom, jak se hýbe cena elektřiny, ale i třeba v případě výpadku sítě, tak aby měli záložní zdroj,“ uvedla Michaela Makešová, vědecká pracovnice z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Další vědecká pracovnice Michaela Valentová zdůraznila, že ekonomika hraje důležitou roli, ale pro mnohé investory je rovněž klíčová ekologie.
Větší část růstu v oblasti fotovoltaiky je zaznamenána v domácnostech, a tato tendence je podpořena státem. Valentová k tomu dodává: „Začnou sledovat svoji spotřebu energie více. Deklarovala to valná většina respondentů, že je to něco, co s instalací fotovoltaického systému přijde.“ Výzkum také ukázal, že mnoho respondentů preferuje malé projekty v domácnostech jako hlavní směr pro rozvoj obnovitelných zdrojů.
Celkově Česká republika postupuje vstříc udržitelnější energetické budoucnosti s podporou občanů, kteří hledají cesty ke zlepšení své energetické soběstačnosti a snížení dopadů na životní prostředí.
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz