Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Fotovoltaický trend v Česku. Motivace za nákupem je ekonomická i ekologická

Facebook
Twitter
LinkedIn
Fotovoltaické elektrárny v Česku zažívají nebývalý rozmach. Kromě ekonomických benefitů se lidé stále častěji obrací k solární energii z důvodu soběstačnosti a ekologie. Domácnosti vedou ve výstavbě nových instalací, což signalizuje směr k udržitelnější energetické budoucnosti země.
Zdroj: Envato Elements

Česká republika zažívá nevídaný vzestup ve výstavbě fotovoltaických elektráren. Výsledky ukazují, že jen v první polovině tohoto roku bylo zprovozněno více než 45 tisíc solárních elektráren, což je výrazný nárůst oproti celému uplynulému roku.

Hlavními důvody, proč se lidé rozhodují investovat do fotovoltaických instalací, jsou nejen ekonomické benefity, ale i zájem o soběstačnost a ochranu životního prostředí. V rámci studie prováděné ČVUT v Praze a Akademií věd bylo zjištěno, že 6 % respondentů má hlavním motivem ekologii. Větší část investorů (téměř třetina) však investuje do solární energie z pragmatických důvodů.

„Chtějí být soběstační nejen na energetických hráčích, tedy nezávislost na tom, jak se hýbe cena elektřiny, ale i třeba v případě výpadku sítě, tak aby měli záložní zdroj,“ uvedla Michaela Makešová, vědecká pracovnice z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Další vědecká pracovnice Michaela Valentová zdůraznila, že ekonomika hraje důležitou roli, ale pro mnohé investory je rovněž klíčová ekologie.

Větší část růstu v oblasti fotovoltaiky je zaznamenána v domácnostech, a tato tendence je podpořena státem. Valentová k tomu dodává: „Začnou sledovat svoji spotřebu energie více. Deklarovala to valná většina respondentů, že je to něco, co s instalací fotovoltaického systému přijde.“ Výzkum také ukázal, že mnoho respondentů preferuje malé projekty v domácnostech jako hlavní směr pro rozvoj obnovitelných zdrojů.

Celkově Česká republika postupuje vstříc udržitelnější energetické budoucnosti s podporou občanů, kteří hledají cesty ke zlepšení své energetické soběstačnosti a snížení dopadů na životní prostředí.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME