Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Zemřel Michael Gambon. Představitel nejen Brumbála z Harryho Pottera

Facebook
Twitter
LinkedIn
Michael Gambon, známý především pro svou roli Albuse Brumbála v sérii filmů o Harrym Potterovi, zemřel ve věku 82 let. Odesel nejen výjimečný herec, ale také člověk, jehož kariéra byla bohatá na rozmanité role od divadelních představení až po filmové blockbustery.
Zdroj: Profimedia

Gambon, rodák z Dublinu, byl nejvíce rozpoznáván pro svou roli Albuse Brumbála, ředitele Bradavické školy čar a kouzel v sérii filmů o Harrym Potterovi. Tuto roli převzal po zesnulém Richardu Harrisovi, jenž zemřel v roce 2002. „Ze zprávy o úmrtí Michaela Gambona na nás padá smutek. Fanouškům Harryho Pottera z celého světa udělal obrovskou radost svým humorem, laskavostí a důstojností,“ sdílel Ralph Fiennes, další známý herec z filmové série, na svém Instagramu.

V průběhu své kariéry se Gambon věnoval řadě projektů. Jeho působení ve světě umění začalo v londýnském ochotnickém divadle, kde měl tu čest pracovat po boku Laurence Oliviera v divadle Old Vic. V průběhu let si vybudoval pověst jako vynikající shakespearovský herec, ale jeho talent nebyl omezen pouze na jeviště. Účinkoval v rozhlasových a televizních produkcích a zahrál si v řadě filmů. Byl oceněn čtyřmi cenami BAFTA a získal nominace na ceny Emmy a Zlatý glóbus.

Je třeba poznamenat, že kromě své role v Harrym Potterovi se objevil i v mnoha dalších významných filmech. Mezi jeho nejvýraznější role patří například snímek „Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec“, „Gosford Park“ od Roberta Altmana nebo „Králova řeč“, kde ztvárnil krále Jiřího V.

I když v roce 2015 ukončil svou kariéru v divadle, na filmovém plátně se objevoval až do nedávné doby. Naposledy se objevil v životopisném filmu „Judy“, který měl premiéru v roce 2019.

Zdroj: idnes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME