Hodnota lithia okolo 2000 miliard korun
Vrbický v rozhovoru dále zdůraznil unikátnost naleziště a globální potřebu lithia v budoucnosti. Geologický výzkum v této lokalitě probíhá intenzivně už od roku 2010. Podle všeho má Česká Republika velké štěstí, zásoby lithia jsou totiž rozprostřeny pod Česko-německými hranicemi a Česko má na svém území zhruba dvě třetiny. Na rozdíl od Německa, má Česko už teď dokončený geologický průzkum a projekt je nyní ve fázi dokončení závěrečné studie proveditelnosti, která by měla být hotová do konce roku. První těžba by tak podle Vrbického mohla začít kolem roku 2026 nebo 2027. Podle premiéra Fialy jsou předchozí odhady o výnosu z těžby, pohybující se kolem 2000 miliard korun realistické.
Nová pracovní místa
Těžba by mohla také zaměstnat kolem 1500 lidí. Dnešní hornictví se značně změnilo a většinou se tak jedná o operátory ovládající sofistikovaná zařízení. Klíčové bude podle Vrbického dostat potřebný počet kvalifikovaných lidí, a proto se plánují rychlé studijní a rekvalifikační programy.
Krajina Krušných hor by měla zůstat neporušená
Vrbický také uvedl, že těžba musí být hlavně šetrná k životnímu prostředí. Ekologie je dnes na prvním místě. České právo je v tomto ohledu velmi přísné a zároveň těžba musí splňovat i celosvětové normy EIA, uvedl pro Seznam Zprávy. Navíc Evropská unie podle něj razí politiku, že by zdroje, které nejsou dostatečně ,,zelené’‘ vůbec neodebírala. Celý proces težby tak bude probíhat pod zemí a využity budou moderní technologie, aby se minimalizovaly dopady na krajinu.
Zdroje: seznamzpravy.cz , echo24.cz