Stále sílící skupina vědců a expertů veřejně zpochybňuje dominantní narativ o klimatické krizi způsobené oxidem uhličitým (CO2). Podle Světové klimatické deklarace, kterou podepsalo téměř 1900 odborníků, neexistuje žádná „klimatická nouze“. Kritici tvrdí, že původní ekologické hnutí bylo uneseno mocnými finančními a politickými zájmy, které využívají klimatickou agendu k přerozdělení světového bohatství a zavedení globální kontroly.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) pod záštitou OSN desítky let varuje, že lidské emise CO2 způsobují katastrofální oteplování. Tato tvrzení však narážejí na odpor části vědecké komunity. Nadace Climate Intelligence (CLINTEL) a její signatáři argumentují, že klimatická politika se opírá o chybné a nedostatečné počítačové modely, které zveličují vliv skleníkových plynů.
Přírodní cykly a přínosy CO2
Podle těchto expertů se klima na Zemi měnilo vždy, a to vlivem přirozených faktorů, jako je sluneční aktivita. „Geologické archivy ukazují, že klima Země se měnilo po celou dobu existence planety,“ uvádí se v deklaraci. Současné oteplování je podle nich přirozenou součástí cyklu po skončení Malé doby ledové kolem roku 1850 a probíhá výrazně pomaleji, než předpovídají modely IPCC.
Kritici, mezi nimiž jsou i bývalí experti IPCC jako Dr. Nils-Axel Mörner nebo vědci z prestižních institucí jako MIT a Princeton, zdůrazňují, že CO2 není znečišťující látka. „Je nezbytný pro veškerý život na Zemi. Více CO2 je pro přírodu prospěšné, protože podporuje růst globální rostlinné biomasy a zvyšuje výnosy plodin,“ tvrdí CLINTEL. Rovněž odmítají, že by globální oteplování statisticky zvyšovalo počet nebo intenzitu přírodních katastrof, jako jsou hurikány, povodně či sucha.
Když zhasne svět: Jste připraveni na blackout delší než 24 hodin?
Finanční zájmy v pozadí
Jádrem kritiky je tvrzení, že klimatická agenda neslouží ochraně planety, ale ekonomickým a politickým cílům. Argumentují, že za tlakem na dekarbonizaci stojí největší světové banky a finanční instituce, jako je Banka pro mezinárodní platby (BIS) nebo investiční gigant BlackRock. Tyto subjekty podle nich vytvořily z „boje proti klimatu“ nový bilionový trh.
Citován je i Dr. Otmar Edenhofer, bývalý vedoucí pracovní skupiny IPCC, který v roce 2010 prohlásil: „Je třeba jasně říci, že klimatickou politikou de facto přerozdělujeme světové bohatství. To už nemá s politikou životního prostředí téměř nic společného.“
Patrick Moore, spoluzakladatel Greenpeace, který organizaci později opustil, tvrdí, že hnutí bylo „uneseno extrémní levicí“, která jej přeměnila z vědecky založené organizace na nástroj šíření dezinformací a strachu.
Kritika zelené ekonomiky
Disidenti dále upozorňují, že takzvaná zelená ekonomika je sama o sobě environmentálně problematická. Poukazují na masivní ekologickou zátěž spojenou s těžbou vzácných kovů pro baterie do elektromobilů a na nízkou efektivitu a nespolehlivost obnovitelných zdrojů, což vede k energetické chudobě.
Podle závěrů předloženého textu je současná klimatická hysterie ideologií, která záměrně odvádí pozornost od skutečných problémů, jako je znečištění půdy, vody a ovzduší tisíci průmyslovými chemikáliemi, a slouží k prosazení Agendy 2030 a technokratického řízení společnosti.¨
zdroj: globalresearch