Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Unikátní projekt Soutok pro Prahu: největší park ve střední Evropě o rozloze tří Václavských náměstí

Facebook
Twitter
LinkedIn
Praha se chystá na významný ekologický projekt, který transformuje soutok Vltavy a Berounky na jihu metropole do rozsáhlého příměstského parku. Tento park, známý jako Soutok, bude největším svého druhu ve střední Evropě. Jeho rozloha odpovídá zhruba třem Václavským náměstím.
Zdroj: archiv IPR

Soutok představuje nejen obrovské prostranství rozkládající se na více než 1 300 hektarech, ale také nový přístup k urbanismu a zacházení s přírodním prostředím. Tento park bude sloužit jako experimentální prostor pro nové formy rozvoje metropole a preventivní opatření proti povodním. Jeho unikátnost zdůrazňuje i fakt, že ročně by měl přilákat přes milion návštěvníků, čímž se stane druhým nejnavštěvovanějším pražským parkem po Stromovce.

Projekt Soutok má za cíl revitalizovat monokulturní území a proměnit je v biologicky bohatší a rozmanitější krajinu, včetně zemědělského hospodaření. Návštěvníci se mohou těšit na zkušenost podobnou návštěvě krajiny minulosti s bohatou vegetací a cestami vedoucími k řece. Dále jsou plánovány nové trasy pro pěší, sportovce a dokonce i koně, což zvýší atraktivitu parku. Inline trasa povede skrz celé Lahovičky.

Architekti projektu, včetně Jany Moravcové z ateliéru Norma Architekti, pracují na rozšíření dopravní infrastruktury v oblasti. V plánu jsou dvě nové autobusové zastávky, jedna v Lipencích a druhá v Radotíně, a vylepšení stávajících cest pro zajištění lepší dostupnosti parku. Počítá se také s oživením lokálních pamětihodností, jako je například bývalá jahodárna v Radotíně.

Veřejnost se již vyjádřila k plánům na výstavbu parku, přičemž někteří obyvatelé vyjádřili obavy ohledně možného zvýšení hluku a prachu. Architekti a plánovači však přislíbili použití izolační zeleně a dalších technik pro minimalizaci těchto dopadů na přírodní prostředí.

Po schválení studie plánuje Praha vytvoření správního subjektu, například akciové společnosti, která se postará o realizaci projektu. Tento krok je klíčový pro koordinaci a implementaci rozsáhlých plánů, které mají změnit tvář jihu města a poskytnout obyvatelům i návštěvníkům města nový, ekologicky orientovaný a multifunkční prostor.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME