Samičky žab, konkrétně skokana hnědého, uplatňují nevídané obranné taktiky v období páření, aby unikly nechtěné pozornosti svých naléhavých samčích protějšků. Vyvinuly si překvapivé strategie, které nejenže poutají pozornost biologů, ale také rozšiřují naše chápání o biologii a behaviorální adaptabilitě těchto obojživelníků. Jednou z těchto strategií je, například, předstírání smrti, přičemž se tělo samičky napne a zůstane nehybné. Další taktikou je emitování samčích kvákacích zvuků, čímž se snaží zmást ostatní samce a zahnat je tak pryč.
V nedávné studii publikované v časopise Royal Society Open Science tým vědců věnoval pozornost tomuto jedinečnému chování a prozkoumal různé obranné mechanismy, které samičky využívají k odvrácení pozornosti několika samců současně. „Samci si nevybírají a s velkou silou se chytají všeho, co se hýbe. Během rozmnožování se jedné samičky chytí několik samců. Většinou je samička neschopná se nechtěných samců zbavit a hrozí jí i smrt,“ podotkl výzkumný tým ve svých poznámkách.
Při pečlivém zkoumání 54 samic, které byly vystaveny samcům ve dvoučlenných krabicích, vědci pozorovali a analyzovali chování žab během páření. Bylo zjištěno, že 83 % samiček upřednostňovalo fyzické uhýbání před nápadnými samci, 48 % z nich vydávalo zvuky podobné samčímu kvákání a 33 % se uchýlilo k předstírání smrti jako obranné taktice. Rovněž bylo pozorováno, že menší exempláře žab byly v těchto obranných manévrech aktivnější a variabilnější.
Předchozí domněnky vědců v tomto oboru předpokládaly, že samičky žab jsou v období páření pasivní a nijak se nesnaží o aktivní obranu před samci. Nicméně, aktuální výzkum odhalil, že samičky žab jsou ve své obraně aktivní a využívají širokou paletu taktik ke zmatení a odrážení samců.
Tato nová pozorování přinášejí nové otázky i perspektivy pro další výzkum v oblasti zoologie a behaviorální biologie. S ohledem na tyto nově identifikované obranné taktiky se nám otevírají dveře k dalšímu bádání ohledně evolučních faktorů, které vedly k adaptaci a přijetí těchto strategií ze strany samiček žab, a jak se tyto techniky mohou lišit mezi různými druhy a prostředími.
Zdroj: ct24.cz