Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Spotřební daň na limonády? Investice do zdraví lidí i státní pokladny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Výzkumníci z agentury PAQ Research navrhují zavedení spotřební daně na slazené nápoje jako odpověď na rostoucí problém obezity v Česku. Tato daň by mohla přinést státní pokladně miliardy a zároveň motivovat výrobce ke snižování obsahu cukru v nápojích.
Zdroj: Envato Elements

Rostoucí míra obezity, zejména u mladých lidí, stále více znepokojuje odborníky v České republice. Hlavním viníkem tohoto trendu se stává vysoká konzumace slazených nápojů. Tuto situaci by mohla částečně vyřešit zavedená spotřební daň, tvrdí agentura PAQ Research.

Podle posledních studií patří slazené nápoje mezi hlavní zdroje cukru v běžné stravě Čechů. Jediná plechovka populárního nápoje může obsahovat až 40 gramů cukru, což je ekvivalent deseti kávových lžiček. Problém konzumace slazených nápojů je obzvláště výrazný mezi mládeží, která často sahá po energetických nápojích. Doktor Jan Boženský z Nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích zdůraznil, že „jedna malá čtvrtlitrová plechovka energetického nápoje obsahuje energii, která se rovná jednomu rohlíku.“

Agentura PAQ Research se domnívá, že zavedení spotřební daně na slazené nápoje by vedlo ke snížení jejich konzumace a zároveň by mohlo přinést miliardy korun do státní pokladny. Navrhovaná daň by měla proměnlivou výši, závislou na obsahu cukru v nápoji. V zahraničí, kde byla taková daň již zavedena, vedla k poklesu konzumace těchto nápojů a motivaci výrobců snižovat obsah cukru.

Ekonom Jakub Komárek, který je spoluautorem studie, uvedl: „Zvolili jsme polské řešení, protože má nejpodrobnější stupně zdanění.“ Podle studie by taková daň mohla snížit konzumaci slazených nápojů až o pětinu a přinést státnímu rozpočtu až 2,7 miliardy korun ročně. Navíc by se uspořilo 80 až 90 miliard korun na nákladech, které jsou s obezitou a dalšími zdravotními neduhy lidí spojeny.

Přestože zavedení takové daně by mohlo mít pozitivní vliv na zdravotní stav populace, mnozí odborníci, včetně předsedy České obezitologické společnosti považují za nezbytné provádět i další opatření. Tato daň by totiž mohla mít i negativní dopady na výrobce nápojů a celkovou ekonomiku.

V minulosti byla daň na slazené nápoje diskutováno v rámci vládních opatření, ale dosud k jeho zavedení nedošlo. „Dohodli jsme se, že se k tomu zpracuje analýza a na jejímž základě se o tom budeme dále bavit,“ komentoval situaci šéf poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME