Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Slovensko se otřáslo. Největší zemětřesení za posledních 80 let

Facebook
Twitter
LinkedIn
Východní Slovensko bylo v pondělí večer svědkem jednoho z nejsilnějších zemětřesení za posledních 80 let, když oblast blízko města Humenné byla otřesena těžkými seizmickými vlnami, jejichž síla byla původně odhadnuta na pět stupňů Richterovy stupnice.
Zdroj: Envato Elements

Epicentrum otřesů bylo lokalizováno přibližně dvacet kilometrů severozápadně od města Humenné. Zemětřesení se zařadilo mezi jedny z nejintenzivnějších, které tuto oblast postihly v posledních desetiletích.

Zpočátku byla síla zemětřesení odhadnuta na pět stupňů, avšak podle Kristiána Csicsaye, který vede seizmologické oddělení Slovenské akademie věd, by po finálním vyhodnocení mohla být tato hodnota korigována. „Podle prvních ručně zpracovaných údajů se ukazuje síla mezi 4,8 a 5,1 stupně,“ informoval Ústav věd na své facebookové stránce. Zajímavým momentem zůstává skutečnost, že pokud by hodnota pěti stupňů byla potvrzena, jednalo by se o největší zemětřesení na Slovensku za uplynulých 80 let.

I přes to, že v některých oblastech Prešovského a Košického kraje byly zaznamenány menší materiální škody, zprávy o významnějším poškození či zraněních občanů dosud nebyly potvrzeny. Michal Flešár, starosta obce Holčíkovce, se podělil o vlastní zkušenost. „Velké škody občané zatím nehlásí, ale já mám například v domě popukané stěny.“ Otřesy byly cítit i v dalších obcích v okolí města Humenné, kde lidé hlásili podobné incidenty jako praskliny ve zdech a menší poškození budov.

Starosta obce Kvakovce, Radovan Kapraľ, však poskytl jiný pohled na věc. „Byly to silné otřesy, dostali jsme hlášení o mnohých škodách – popraskané stěny, poškozený kostel.“ Je tedy zřejmé, že ačkoliv byly otřesy a jejich následky citelné, intenzita a míra poškození se lišily v různých lokalitách.

Seizmologové a vědci teď pečlivě sledují situaci a analyzují dostupná data, aby byli schopni lépe pochopit povahu a možné důsledky tohoto vzácného geologického jevu na Slovensku. Občané byli vyzváni, aby byli ostražití, protože ústav naznačil, že mohou přijít další otřesy. Vědci zůstávají ve stavu pohotovosti a sledují vývoj situace, aby byli připraveni poskytnout podporu a řešení v případě dalších otřesů nebo komplikací.

Zdroj: irozhlas.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME