Čtvrtek, 21. listopadu 2024, svátek má Albert, zítra Cecilie
Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Průměr 137 kilometrů! K zemi se blíží kometa ohromných rozměrů

Facebook
Twitter
LinkedIn
Objev, který mění naše chápání vesmíru: kometa Bernardinelli-Bernstein, s průměrem až 137 kilometrů, se řítí sluneční soustavou a láme všechny rekordy ve velikosti. Původně považována za trpasličí planetu, tato ohromující kometa nyní představuje unikátní příležitost pro vědce po celém světě prozkoumat její strukturu a složení, a tím pádem i poodhalit tajemství vesmíru.
Zdroj: Envato Elements

V nedávném astronomickém výzkumu objevila vědecká komunita kometu, která svou velikostí překonává vše, co jsme doposud znali. Bernardinelli-Bernstein, jak byla kometa pojmenována, následuje dráhu přes naši sluneční soustavu a vynořuje se jako zdroj cenných údajů pro astronomii a kosmologii. S průměrem, který vědci odhadují na až 137 kilometrů, tato kosmická entita nabízí nejen unikátní pohled, ale také možnost prozkoumat a pochopit komplexní struktury vesmírných těles.

Zpočátku byl tento obří objekt identifikován jako trpasličí planeta, vzhledem k jeho impozantním rozměrům. Historie kosmického bádání zná jiné obří komety, avšak Bernardinelli-Bernstein s tisíckrát větší hmotností než je u komet běžné, překračuje všechny předchozí standardy. K pohledu na tento fenomén dochází po milionech let, kdy se kometa nyní opět dostává blíže k naší planetě, umožňujíc nám tak poodhalit její tajemství.

Bernardinelli-Bernstein má původ v Oortově oblaku, nezměrné sféře ledu a kamení, která se nachází v astronomické dálce, konkrétně miliardy kilometrů, od naší planety. Je to oblast, kde náš vědomý vesmír končí, a která tvoří jakési předměstí sluneční soustavy, od 2 000 do potenciálně 100 000 AU od Slunce. Pro představu, jedna astronomická jednotka (AU) je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem, což je přibližně 150 milionů kilometrů.

Ačkoliv je Bernardinelli-Bernstein momentálně ve vzdálenosti 20 AU od nás, její cesta ji přivede v roce 2031 blíže, konkrétně na 10,97 AU od Slunce, čímž se umístí těsně za dráhou Saturnu. To nám poskytne unikátní možnost pozorovat a zkoumat tento ohromný vesmírný objekt a jeho aktivitu, včetně fascinujících charakteristik, jako je její kometa, v blízkosti našeho vlastního prostoru.

„Je to úžasný objekt, vzhledem k tomu, jak je aktivní, i když je stále tak daleko od Slunce. Odhadovali jsme, že by kometa mohla být docela velká, ale potřebovali jsme co nejlepší data, abychom to potvrdili,“ vyjádřil své pocity astrofyzik Man-To Hui z univerzity vědy a technologie v Taipa v Macau.

Projekt DES (Dark Energy Survey), který byl mezi lety 2013 a 2019 věnován výzkumu rozpínání vesmíru, umožnil vědcům prozkoumat miliony galaxií a odhalit více než 800 nových objektů, včetně tohoto vesmírného giganta.

Zdroj: fonetech.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME