Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Oblíbený tmavý režim nově už v pražském metru. ROPID testuje novou grafiku

Facebook
Twitter
LinkedIn
ROPID, organizátor pražské integrované dopravy, zahájil v metru testování nové grafiky. Cílem je zlepšit navigaci a informace pro cestující prostřednictvím sjednoceného vizuálního stylu, obsahujícího takzvané "jezevčíky" - schémata linek nad dveřmi vozů.
Zdroj: ROPID

Nová grafika se od stávající odlišuje především tmavým podkladem a dále uspořádáním linek, které zdůrazňuje Václavské náměstí v centru plánu jak styčný bod Prahy. Tato změna přináší zásadní vizuální rozdíl oproti dosavadnímu světlému designu a vrací se ke stylu používanému v 70. letech.

Zveřejnění nové grafiky vyvolalo na sociálních sítích rozporuplné debaty a vlnu kritiky. Uživatelé kritizují zejména „pohřební“ charakter a horší čitelnost tmavého podkladu, a navíc vyjadřují pochyby o nutnosti změn. Návrat k tmavému podkladu berou jako krok zpět, přitom mnozí využívají tmavého režimu na mobilních telefonech a dalších elektronických zařízeních. Dalším kritizovaným prvkem je narovnání linky A, což způsobilo “přeházení” jednotlivých stanic a zmátlo cestující.

V současné době je nová grafika testována jen na několika vybraných soupravách. Jedná se vždy o tři soupravy na každé z linek, a to pouze na jedné straně vozu, na druhé zůstává pro srovnání původní bílý podklad. ROPID plánuje rozšířit tento design na další stanice a linky, zmiňovanými jsou v první vlně Palmovka, Jiřího z Poděbrad a Roztyly. Organizace se drží schématu implementování změn vždy na každé z linek metra. 

ROPID zdůrazňuje, že nový design vzešel z mezinárodní soutěže a má za cíl zjednodušit a sjednotit informační systém v rámci pražské MHD. Kritiku považuje za součást testovací fáze, během níž se vyhodnotí zpětná vazba od cestujících. Na základě uživatelských průzkumů by se do příštího jara mělo rozhodnout o konečné podobě.

Mimo předělání “jezevčíků” chystá ROPID další kroky k implementaci nového designu ve vozových parcích i ve městě. Kromě zavedení na dalších stanicích a vozech metra budou testovány i další prvky pěší navigace a informační materiály na zastávkách.

Zavedení nové grafiky v pražském metru je krokem k modernizaci a zlepšení navigace pro cestující. Ačkoliv nový design čelí kritice, ROPID zůstává otevřený zpětné vazbě a plánuje další rozvoj a implementaci projektu. Projekt je mimo jiné koncipován tak, aby zde do budoucna byla možnost vložení plánované linky D.

Zdroj: zdopravy.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME