Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Nová tramvajová konečná v Praze. Krok kupředu v urbanistickém plánování

Facebook
Twitter
LinkedIn
V rozvoji městské dopravy metropole došlo k významné inovaci. K 15. říjnu se očekává rozšíření tramvajové sítě v jihozápadní části Prahy. Tato expanze propojuje nedávno vybudovaný úsek v Holyni se Slivencem. Proč byla zvolena tak netradiční lokalita pro novou tramvajovou smyčku? Jaké změny můžeme očekávat v trasách stávajících linek a jak se to odráží v celkovém rozvoji města?
Zdroj: Envato Elements

Doplnění nového úseku vyžaduje revizi tras stávajících tramvajových linek. Konkrétně tramvajová linka č. 4 prochází změnami – její trasa bude prodloužena mezi Sídlištěm Barrandov a Slivencem, přičemž bude v provozu i v dopoledních hodinách v pracovní dny.

Rovněž linka č. 5 prochází adaptacemi a bude prodloužena mezi Holyní a Slivencem. Další upravenou trasou je noční linka č. 94, která nově nebude končit na Sídlišti Barrandov, ale pokračuje až do Slivence. Změny byly oznámeny Zpravodajem Pražské integrované dopravy.

S příchodem nové tramvajové trasy dochází také k aktualizaci názvů několika zastávek. Původní zastávka „Slivenec“, obsluhovaná autobusy, bude nyní označena jako „Škola Slivenec“. Podobně, dřívější „Slivenecká“ zastávka se přejmenuje na „V Bokách“.

Zajímavým prvkem nového úseku je tramvajová smyčka ve Slivenci, která byla postavena zdánlivě uprostřed polí, mimo jakoukoli urbanizovanou oblast. Vzhledem k její poloze vedle památné Lípy u Holyně, nese tento úsek podobnost s něčím, co bychom mohli vidět v sci-fi filmu. Nicméně, důvodem k tomuto urbanistickému kroku byl předvídavý přístup.

Adam Scheinherr, tehdejší náměstek primátora pro dopravu, poznamenal: „V okolí nové trati vyroste nová městská část pro 8 tisíc lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města.“ Takové plánování se snaží vyvarovat nedostatkům z minulosti, kdy se nově postavené části Jižního Města zaplnily obyvateli bez řešení dopravní infrastruktury, což způsobilo dopravní komplikace.

Zdroj: prahain.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME