Čtvrtek, 23. května 2024, svátek má Vladimír, zítra Jana, Vanesa
Čtvrtek, 23. května 2024

Český vědecký projekt. Plovoucí ostrovy jako hnízdiště pro vodní ptáky

Facebook
Twitter
LinkedIn
V rámci inovativního výzkumného projektu českých vědců z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze vznikají umělé plovoucí ostrovy. Ty mají poskytnout alternativní hnízdiště pro racky, kachny a rybáky. Zřizovány jsou zejména na rybnících v jižních Čechách a severočeských zatopených lomech, které jsou tradičními oblastmi hnízdění těchto ptáků.
Zdroj: Envato Elements

„Na obhospodařovaných rybnících, které slouží jako tradiční hnízdiště vodních ptáků, letos racci chechtaví, rybáci obecní a některé druhy kachen na našich plovoucích ostrovech skutečně hnízdili,“ říká Zuzana Musilová, koordinátorka projektu.

Plovoucí ostrovy se skládají ze dvou gabionových sítí, na nichž je položena rohož z kokosových vláken. Rohož má za úkol usnadnit uchycení vodních rostlin, jako je ostřice nebo vodní kosatec. K ustálení ostrovů a k zabránění jejich pohybu je konstrukce ukotvena k rybničnímu dnu. Přestože většina ptáků ostrovy vítá, býložravé husy a labutě mohou narušit ostrovní vegetaci.

Nedostatek vhodných hnízdních míst je jedním z hlavních důvodů, proč je tento projekt tak důležitý. Kromě změn v životním prostředí a dopadů klimatické změny se ptáci často musí mezi sebou přetahovat o vhodná místa pro hnízdění. Proto vědci plánují zřídit až dvacet těchto plovoucích ostrovů na různých místech v České republice.

Projekt financovaný z norských fondů pod názvem Rago představuje inovativní řešení pro zvýšení biodiverzity mokřadních ekosystémů. Norský velvyslanec v Česku Victor Conrad Ronneberg v nedávné době navštívil jednu z lokalit projektu, Vrbenské rybníky u Českých Budějovic, aby se seznámil s pokrokem výzkumu.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME