Klasické formy vodíku, jako je zelený, modrý nebo šedý, jsou již dobře známé. Avšak nový hráč na scéně bílý vodík přináší nové možnosti. Jeho nalezení ve vesnici Bourakébougou v západním Mali před více než deseti lety bylo prvním krůčkem k objevu nové alternativy čisté energie. Dnes se do jeho výzkumu investují značně velké finanční prostředky.
Jeddním z nejzajímavějších aspektů bílého vodíku je jeho případně značná zásoba. Podle americké geologické služby US Geological Survey může být zásoba vodíku pod zemí dostatečně velká na pokrytí energetických potřeb po stovky let. To by mohlo znamenat revoluci v dodávkách energie a zásadní změnu v energetickém sektoru.
Přestože spalováním vodíku nevznikají emise oxidu uhličitého, jeho výroba může představovat problém. Výroba z fosilních paliv může způsobit emise, ale existují způsoby, jak tomuto problému předejít. Vodík vyrobený elektrolýzou vody za použití obnovitelné elektřiny nebo elektřiny z jaderných zdrojů je zajímavou a udržitelnou alternativou.
V současné době probíhají průzkumné práce a investice do hledání a využití bílého vodíku. Společnosti jako Koloma nebo Natural Hydrogen Energy hledají eventuální ložiska bílého vodíku, která by mohla přinést zásadní změny v energetickém sektoru. I přes nejistotu ohledně jeho tvoření a získávání, se zdá, že bílý vodík má skutečnou kapacitu přinést čistou energii do našich domácností a průmyslových odvětví.
Ambice bílého vodíku pokrýt energetické potřeby může znamenat zásadní změny v našem přístupu k energii. Odborníci se shodují, že jsme na prahu nového poznání. Otázka, zda se bílý vodík stane zdrojem budoucí energie, zůstává tedy otevřená.
Zdroj: Oenergetice.cz