Kyjev/Moskva – Rozsáhlé schéma nelegálního převodu a následného vývozu ukrajinského uhlí z okupovaných území odhaluje investigativní práce deníku Kyiv Independent. Desítky zabavených ukrajinských uhelných dolů byly v uplynulém roce ruskými okupačními úřady převedeny na pět soukromých společností, které následně zahájily export ukradených surovin na světový trh, často pod falešnou identitou a s cílem obejít mezinárodní sankce. Stopa jedné takové zásilky vedla až do alžírského přístavu Annaba.
Dne 29. března letošního roku zakotvila v Annabě poblíž uhelného terminálu loď Sv. Nikolaj plující pod ruskou vlajkou, na kterou jsou uvaleny sankce USA. Vezla náklad metalurgického koksu, klíčové suroviny pro výrobu oceli, který byl podle zjištění Kyiv Independent ukraden. Novinářům se podařilo vystopovat tajnou cestu lodi, která s vypnutým transpondérem pro zamaskování trasy vyplula z okupovaného ukrajinského přístavu Mariupol. Uhlí použité k výrobě tohoto koksu téměř jistě pocházelo z dolů v Doněcké nebo Luhanské oblasti, regionů bohatých na uhlí, které Rusko částečně okupuje od roku 2014 a po plnohodnotné invazi v roce 2022 zabralo další území.
Od roku 2014 byly desítky ukrajinských státních i soukromých dolů převzaty a začleněny do okupačního hospodářství. V roce 2024, kdy se stav dolů zhoršoval, začaly okupační úřady podporované Kremlem předávat tyto doly soukromým ruským firmám v rámci tzv. „investičního“ modelu. Společnosti si doly pronajímají na několik let s možností odkupu, přestože doly mají stále legální vlastníky na Ukrajině. Celé schéma tak připomíná přeprodej kradeného zboží. Dosud bylo takto převedeno dvacet dolů.
Kyiv Independent identifikoval klíčové osoby stojící za ruskými společnostmi profitujícími z těchto nelegálních pronájmů. Jednou z nich je Oleksandr Klymenko, bývalý ministr financí v ukrajinské vládě exprezidenta Viktora Janukovyče. Klymenko, který po Euromajdanu v roce 2014 uprchl do Ruska a na Ukrajině čelí obviněním z korupce a vlastizrady, se v lednu 2024 v Moskvě objevil jako akcionář ruské průmyslové skupiny Rodina, která si pronajala zabavený Biloričenský uhelný důl a přilehlý závod na obohacování uranu v Luhanské oblasti. Společnost Rodina, původně registrovaná na Klymenkovu tetu, již v roce 2020 získala důl Girnyk-95 v okupované Makijivce, Klymenkově rodném městě.
Think tank vyzývá politické strany: Jaká je vaše vize pro českou energetiku před volbami?
Ještě významnějším hráčem v tomto schématu je ruská společnost Donskie Ugli Trade House, která v roce 2024 získala kontrolu nad deseti uhelnými doly a čtyřmi závody na obohacování uhlí v okupované části Luhanské oblasti. Zavázala se k investicím přesahujícím 540 milionů dolarů. Společnost v minulosti vedl Sergej Lisogor, známý jako obchodní manažer Viktora Medvedčuka, proruského ukrajinského oligarchy a blízkého spojence Vladimira Putina. Lisogor byl spojen i s dalšími firmami vlastněnými Medvedčukovou manželkou. Donskie Ugli údajně také financovaly Medvedčukovy ukrajinské televizní kanály šířící proruskou propagandu, které Kyjev vypnul před invazí. Ukrajina na Medvedčuka, Lisogora i akcionáře Donskie Ugli uvalila sankce a vede trestní vyšetřování činnosti společnosti. Jeden z akcionářů, Vitalij Dončenko, je hledán ukrajinskou bezpečnostní službou. Současným majoritním vlastníkem Donskie Ugli je Oleg Kňazev, bývalý regionální vládní úředník z Astrachaně, jehož deklarované příjmy neodpovídají hodnotě společnosti. Lisogor a Dončenko navíc společně vlastní další firmu, Specialist, která pravděpodobně převzala správu dolu Šachtarska-Hlyboka v Doněcké oblasti.
Další ruská společnost, Impex-Don, spojená s rodinou Gryzlovových vlastnící přístav Rostov, převzala v dubnu 2024 čtyři doly v Doněcké oblasti. Členkou představenstva se stala Julia Maksimova (Pakreeva), která úzce spolupracovala s Maratem Chusnullinem, místopředsedou ruské vlády odpovědným za okupovaná území.
Cesta ukradeného uhlí na světový trh
Trasa lodi Sv. Nikolaj, která 3. března 2025 naložila metalurgický koks v okupovaném Mariupolu, je příkladem, jak se ukradené suroviny dostávají na mezinárodní trhy. Loď s vypnutým transpondérem zamířila do ruského přístavu Temrjuk, kde, jak naznačují uniklé dokumenty, byly pravděpodobně zfalšovány dokumenty o původu nákladu. Místo Mariupolu bylo jako místo naložení uveden Temrjuk. Zásilka poté pokračovala do alžírské Annaby. Jako odesílatel koksu byla uvedena hongkongská společnost Green Rabbit Limited, registrovaná ruským občanem a již dříve přistižená při vývozu surovin z okupovaných území. Společnost byla spojována s Muslimem Temerkajevem, poradcem otce Aliny Kabajevové, považované za partnerku Vladimira Putina. Společnost Green Rabbit podle celních záznamů opakovaně nakupovala uhlí od Donskie Ugli Trade House a dodávala ho do Turecka, a také odebírala koks od firmy napojené na Klymenkovu skupinu Rodina.
Ruské společnosti se netajily plány na export. Skupina Rodina oznámila jednání o dodávkách do Turecka, společnost Donskie Ugli jednala i s kupci z Číny, Indie a dalších zemí a plánovala vývoz přes Mariupol i ruské přístavy. Julia Maksimova z Impex-Don potvrdila export zabaveného uhlí.
V poslední době se však objevují zprávy o tichém uzavírání některých dolů a snaze „investorů“ je vrátit okupačním úřadům. Diskuse na ruských sociálních sítích zmiňují uzavření tří dolů provozovaných Donskie Ugli a dvou firmou Impex-Don. Ruské médium RBC uvedlo, že Donskie Ugli opouští sedm z deseti dolů kvůli nízkým světovým cenám uhlí a vysokým nákladům na provoz. Přesto si tyto skupiny stále drží část zabavených ukrajinských aktiv.
Mezitím ruské lodě pokračují ve vývozu ukradených surovin. Podle zdroje Kyiv Independent vplula 21. dubna do Temrjuku z Mariupolu loď Alpha Helios naložená koksem od Green Rabbit, aby pokračovala do Alžírska. Drancování ukrajinských přírodních zdrojů tak za aktivní účasti ruských okupačních orgánů a osob napojených na nejvyšší ruské a proruské ukrajinské kruhy pokračuje.