PRAHA – S blížícími se parlamentními volbami se do popředí zájmu dostávají klíčové otázky týkající se budoucnosti České republiky. Jednou z nejzásadnějších oblastí je bezesporu energetická politika, která ovlivní nejen konkurenceschopnost země, ale i každodenní život občanů. Právě na tuto oblast se zaměřil think tank Realistická energetika a ekologie, z.s., který se rozhodl oslovit vedení politických stran s žádostí o zodpovězení pěti klíčových otázek.
Spolek, který sdružuje nezávislé odborníky a analytiky, si klade za cíl přispívat k racionální a věcně podložené debatě o energetické a ekologické politice. „Usilujeme o to, aby rozhodování v těchto klíčových oblastech vycházelo z kritického myšlení, aktuálního vědeckého poznání a respektovalo ekonomické i technické souvislosti, nikoliv pouze ideologické či lobbistické zájmy,“ uvádí v dopise stranám Ing. Jaroslav Čížek, předseda think tanku.
První skupina bílých Jihoafričanů odletěla do USA jako uprchlíci na základě Trumpova programu
Otázky míří přímo na nejpalčivější témata současné energetické diskuse:
-
Postoj k Green Dealu a Fit for 55: Strany jsou tázány na svůj přístup k pokračování a implementaci těchto evropských politik, zda podporují jejich současné znění, jaké změny by případně prosazovaly a jakými politickými kroky, včetně mezinárodní spolupráce, by toho chtěly dosáhnout.
-
Odklon od uhlí: Think tank se zajímá o konkrétní plány stran, časový harmonogram a reálná a bezpečná náhradní řešení za uhelné zdroje. Ptá se také na postoj k využití precedentů udělených výjimek pro jiné země EU.
-
Kapacitní platby: Další otázka směřuje k podpoře notifikace kapacitních plateb za náhradní zdroje energie.
-
Výstavba nových jaderných bloků: Zjišťuje se stanovisko stran k této problematice, konkrétní kroky pro urychlení přípravy a realizace, a jakou celkovou instalaci a v jakých časových horizontech považují za optimální.
-
Podklady pro rozhodování: Poslední otázka se týká dopadových studií a odborných podkladů, ze kterých strany při formulování svých odpovědí a energetických programů vycházejí, a žádá o jejich případné poskytnutí k odbornému posouzení.
Odpovědi politických stran budou postupně zveřejňovány na internetových stránkách think tanku https://realisticka.cz/. „Věříme, že otevřená a věcná debata o těchto zásadních otázkách přispěje k lepší informovanosti veřejnosti a podpoří tvorbu odpovědné energetické politiky, která bude v souladu s dlouhodobými zájmy České republiky,“ uzavírá Ing. Čížek.
Tato iniciativa poskytne voličům i odborné veřejnosti možnost porovnat konkrétní postoje a plány jednotlivých politických subjektů v oblasti, která bude mít v následujících letech zásadní vliv na směřování země.