Čtvrtek, 15. května 2025, svátek má Žofie, zítra Přemysl
Čtvrtek, 15. května 2025

ICAO: Rusko je odpovědné za sestřelení letu MH17. Austrálie a Nizozemsko žádají odškodnění.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) učinila historické rozhodnutí, když uznala Ruskou federaci odpovědnou za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou v červenci 2014.

Montreal/Haag/Canberra – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) učinila historické rozhodnutí, když uznala Ruskou federaci odpovědnou za sestřelení letu MH17 společnosti Malaysia Airlines nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Tento krok, který přichází téměř deset let po tragédii, při níž zahynulo všech 298 lidí na palubě, vítají zejména Austrálie a Nizozemsko, země s největším počtem obětí. Obě země nyní požadují, aby Rusko přijalo plnou odpovědnost a zaplatilo odškodnění.

Rozhodnutí Rady ICAO vyplynulo z projednávání stížností, které společně podaly Austrálie a Nizozemsko. Tyto stížnosti byly nyní organizací, jež je specializovanou agenturou OSN pro stanovování mezinárodních standardů v civilním letectví, shledány jako oprávněné. „Ruská federace nedodržela své závazky v oblasti mezinárodního leteckého práva,“ uvádí se v klíčovém prohlášení ICAO, které signalizuje významný posun v mezinárodním úsilí o dosažení spravedlnosti v tomto případu.

Nizozemská vláda okamžitě reagovala a zdůraznila, že rozhodnutí ICAO má zásadní význam pro hledání pravdy a spravedlnosti pro oběti a jejich pozůstalé. „Je to další důležitý krok na dlouhé cestě za spravedlností,“ uvedli nizozemští představitelé.

Drzá krádež v ruském stylu: Jak Moskva v roce 1992 ošidila Kazachstán o desítky strategických bombardérů Tu-95MS

Podobně se vyjádřila i Austrálie, která krok ICAO označila za „historický okamžik“. Australská vláda zdůraznila, že toto rozhodnutí vysílá jasný signál, že porušování mezinárodního práva má své důsledky. Austrálie zároveň zopakovala svůj požadavek, aby Rusko bezodkladně přijalo odpovědnost za své jednání a přistoupilo k jednání o odškodnění pro rodiny obětí. „Nadále budeme usilovat o to, aby Rusko bylo za své činy pohnáno k odpovědnosti,“ stojí v australském prohlášení.

Toto rozhodnutí ICAO navazuje na předchozí vývoj v případu. V listopadu 2022 nizozemský soud v nepřítomnosti odsoudil tři muže – dva Rusy a jednoho Ukrajince s ruským občanstvím – k doživotnímu trestu odnětí svobody za jejich podíl na sestřelení letadla raketovým systémem Buk, který byl podle soudu dopraven z Ruska. Čtvrtý obžalovaný byl zproštěn viny.

V únoru 2023 pak mezinárodní tým vyšetřovatelů (JIT) oznámil pozastavení dalšího vyšetřování s odkazem na nedostatek důkazů, které by umožnily stíhání dalších podezřelých. Vyšetřovatelé nicméně uvedli, že existují „silné indicie“ naznačující, že ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil dodávku raketového systému na Ukrajinu, který byl následně použit k sestřelení MH17.

Rozhodnutí ICAO, ačkoliv samo o sobě nemá přímé donucovací pravomoci, zvyšuje mezinárodní tlak na Rusko a posiluje právní pozici zemí usilujících o kompenzace. Očekává se, že tento verdikt bude hrát významnou roli v dalších právních a diplomatických krocích zaměřených na dosažení plné odpovědnosti za tuto tragickou událost. Moskva dlouhodobě jakoukoliv odpovědnost za sestřelení letu MH17 odmítá.