Neděle, 22. června 2025

Británie jedná o odkupu tří jaderných lokalit od francouzské EDF, chce posílit energetickou bezpečnost

Facebook
Twitter
LinkedIn
Britská vláda údajně vede jednání se svými francouzskými protějšky o odkupu tří klíčových jaderných lokalit – Bradwell B, Heysham a Hartlepool – od státního energetického gigantu EDF.

LONDÝN – Britská vláda údajně vede jednání se svými francouzskými protějšky o odkupu tří klíčových jaderných lokalit – Bradwell B, Heysham a Hartlepool – od státního energetického gigantu EDF. Cílem je získat větší kontrolu nad plánovaným masivním rozšířením jaderné energetiky v zemi a zajistit tak budoucí energetickou bezpečnost Spojeného království. Informaci přinesl server POLITICO s odvoláním na francouzského vládního úředníka a zdroje z britského průmyslu, ačkoliv britské ministerstvo energetiky tato tvrzení popírá.

Podle francouzského vládního úředníka, citovaného serverem POLITICO, diskuse mezi oběma stranami skutečně proběhly a nadále pokračují, avšak prozatím nebylo přijato žádné konečné rozhodnutí. Jednání potvrdily i dva vysoce postavené anonymní zdroje z britského energetického průmyslu. Britský ministr pro energetiku Ed Miliband měl o záležitosti jednat se svým francouzským protějškem, ministrem průmyslu a energetiky Marcem Ferraccim, na okraj nedávného summitu Mezinárodní energetické agentury v Londýně.

Britské ministerstvo pro energetickou bezpečnost a Net Zero však tato tvrzení kategoricky popřelo. V prohlášení uvedlo: „Tato tvrzení kategoricky neuznáváme.“ Další klíčový moment v jednáních by mohl nastat v červenci během navrhovaného francouzsko-britského summitu.

Případný převod těchto lokalit do státního vlastnictví by zapadal do ambiciózního plánu Spojeného království na obnovu a rozšíření jaderné energetiky, největší za poslední generaci. Ministr Miliband již dříve zdůraznil, že jaderná energie je nezbytná pro „všezahrnující přístup“ k energetické bezpečnosti a nízkouhlíkové energetice, a vyzval investory k účasti na budoucích projektech s cílem dosáhnout právně závazného cíle nulových čistých emisí uhlíku do roku 2050. „Potřebujeme jadernou energii… která hraje zvláštní roli při hledání čisté, stabilní a spolehlivé energie,“ uvedl Miliband.

Si Ťin-pching míří do Moskvy na oslavy Dne vítězství, jednání s Putinem ve stínu války

Všechny tři zmíněné lokality v současnosti vlastní francouzská firma EDF, ve které je od roku 2023 jediným akcionářem francouzský stát. Mluvčí EDF se odmítl k diskusím vyjádřit, ale uvedl, že společnost by uvítala jakýkoli vývoj, který by umožnil pokračující pracovní příležitosti v lokalitách po odstavení stávajících elektráren. Lokality nabízejí kvalifikovanou pracovní sílu, připojení k síti a podporu komunit.

Spojené království nepostavilo novou jadernou elektrárnu od otevření Sizewell B v roce 1995. Projekt Hinkley Point C čelí značným zpožděním a dokončení se neočekává dříve než v roce 2031, zatímco rozhodnutí o investici do sesterské elektrárny Sizewell C stále nepadlo.

Mezitím orgán Great British Nuclear (GBN) dohlíží na soutěž na výstavbu malých modulárních reaktorů (SMR) a již vlastní dvě lokality – Oldbury a Wylfa. Pokud vláda plánuje rozšířit jadernou kapacitu o další gigawattové elektrárny i SMR, bude podle odborníků potřebovat více lokalit, přičemž Bradwell B, Heysham a Hartlepool jsou považovány za „zřejmou volbu“.

Elektrárny Heysham a Hartlepool jsou v současnosti v provozu, ale jejich postupné vyřazení se plánuje na roky 2027 a 2030. Lokalita Bradwell B, dříve určená pro novou jadernou elektrárnu, je nyní prázdným pozemkem. Tento pozemek si pronajímala společnost China General Nuclear (CGN) Power, která svůj projekt v roce 2022 zastavila. Případné převzetí Bradwell B by tak mohlo zahrnovat i vyplacení této čínské státní společnosti, podobně jako při odkupu podílu CGN v projektu Sizewell C. Tento vývoj by také mohl uvolnit lokalitu Wylfa pro výstavbu třetí velké gigawattové elektrárny.