Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Varování o podivných charitativních sbírkách: netransparentní účet a fotky z fotobank

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nedávný úspěch veřejné sbírky pro malého Martínka, která vybrala 150 milionů korun, vyvolává otázky ohledně autenticity a transparentnosti dalších charitativních akcí. Případ společnosti PressNow a její sbírky "Dopřej léčbu" poukazuje na možná rizika a nejasnosti v oblasti veřejných sbírek.
Zdroj: Envato Elements

Ve světle nedávného úspěchu s veřejnou sbírkou pro malého Martínka, kdy se podařilo vybrat významnou částku 150 milionů korun, vstupuje do popředí další tematická otázka: Je možné, že úspěch jednoho příběhu vyvolá vznik dalších, potenciálně méně transparentních sbírek? Případ společnosti PressNow, která stojí za sbírkou „Dopřej léčbu“, zdá se, naplňuje tuto obavu, ačkoliv výzvy k opatrnosti a kontrolní mechanismy už jsou více aktuální než kdy dřív.

„Dopřej léčbu“ je prezentován jako projekt, jehož posláním je finančně podpořit mladistvé a děti, které jsou postiženy rakovinou a jinými těžkými onemocněními. Objevují se však otazníky a podezření ohledně autenticity kampaně. Například, fotografie „příjemců“ pomoci jsou stažené z komerčních fotobank a chybí transparentní účet, což by u veřejných sbírek mělo být standardem.

Zákony v České republice stanovují jasný rámec pro provozování veřejných sbírek. Organizátor je povinen nahlásit svou aktivitu příslušnému krajskému úřadu. V opačném případě se dopouští přestupku, který může být potrestán pokutou v rozmezí 50 až 500 tisíc korun. V případě projektu „Dopřej léčbu“ úřady deklarují, že o této veřejné sbírce nebyly informovány.

Vlastníkem společnosti PressNow je podle veřejně dostupných informací 28letý Dominik Šerák. Na dotazy týkající se autenticity fotografií a transparentnosti sbírky, Šerák uvedl, že použití ilustračních fotografií z fotobanky je motivováno ochranou osobních údajů dle GDPR a dodal, že společnost dodržuje všechny právní normy.

Přes opakované pokusy několika médií a veřejnosti ověřit legitimitu a transparentnost projektu „Dopřej léčbu“, zůstává situace nejasná. Policie v minulosti prověřovala možné podvodné jednání za tímto projektem, ale pro nedostatek důkazů bylo šetření zastaveno. Bankovní sektor zdůrazňuje, že je klíčové prověřit si, komu a za jakým účelem se finance posílají. Zda nyní, v kontextu nově vyvstalých otázek a pochybností, budou orgány veřejné moci postupovat ke kontrole aktuální situace, je otázkou následujících dnů a týdnů.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME