Pondělí, 21. července 2025, svátek má Vítězslav, zítra Magdalena
Pondělí, 21. července 2025

V Praze roste unikátní tokamak za miliardu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Zatímco světové velmoci a soukromí investoři vkládají miliardy dolarů do závodu o spuštění první fúzní elektrárny, Česká republika hraje v tomto vědeckém klání nečekaně důležitou roli.

Zatímco světové velmoci a soukromí investoři vkládají miliardy dolarů do závodu o spuštění první fúzní elektrárny, Česká republika hraje v tomto vědeckém klání nečekaně důležitou roli. V areálu Akademie věd v Praze roste pod rukama stovky odborníků unikátní tokamak COMPASS Upgrade, který má za cíl vyřešit jeden z pěti klíčových problémů na cestě k čisté a téměř neomezené energii.

Termojaderná fúze, proces, který pohání Slunce a hvězdy, je považována za svatý grál energetiky. Jejím principem je slučování lehkých atomových jader za vzniku těžších, při čemž se uvolňuje obrovské množství energie. Odehrává se v zařízeních zvaných tokamaky, kde je plyn (plazma) zahřátý na teplotu přes 100 milionů stupňů Celsia a držen na místě extrémně silnými magnetickými poli, aby nezničil stěny reaktoru. Oproti současným jaderným elektrárnám je fúze mnohem bezpečnější, neprodukuje dlouhodobý radioaktivní odpad a jako palivo využívá izotopy vodíku, kterých je na Zemi zásoba na miliony let.

Přestože funkční fúzní elektrárna je hudbou budoucnosti, výzkum v Česku má dlouhou tradici a světový význam. Vše začalo tokamakem Golem, který v 70. letech daroval Sovětský svaz a na kterém se dodnes učí studenti ČVUT. V roce 2008 ho doplnil modernější COMPASS z Velké Británie. Nyní se pozornost upírá na projekt COMPASS Upgrade za jednu miliardu korun, který má být dokončen do konce desetiletí, uvedl server epochtimes.

Nový český tokamak bude mít ve své velikostní kategorii nejsilnější magnetické pole na světě, což umožní vědcům testovat materiály a technologie za zlomek nákladů, které by si vyžádaly experimenty na obřích zařízeních, jako je mezinárodní reaktor ITER budovaný v jižní Francii. Právě do mozaiky znalostí pro ITER a jeho nástupce přispívá český výzkum zásadním dílem.

I přes dílčí úspěchy a rekordy, jako byl ten z roku 2023 v britském tokamaku JET, který vygeneroval energii po dobu pěti sekund, zůstává cesta k cíli dlouhá. Odborníci odhadují, že první fúzní elektrárny dodávající elektřinu do sítě se stanou realitou nejdříve v 50. či 60. letech tohoto století. Díky projektům, jako je pražský COMPASS Upgrade, však Česká republika stojí v první linii výzkumu, který může jednoho dne navždy změnit podobu energetiky na celé planetě.