Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Uruguay ignoruje bezpečností rizika pro likvidaci plavidel. Vraky tak končí na „hřbitovu lodí“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Co se stane, když lodě ukončí svůj životní cyklus? V západním světě je rozbor vraku doprovázen množstvím administrativních úkonů a řešení bezpečnostních aspektů. Avšak v Montevideu v Uruguayi je mnoho těchto kroků opomenuto, což vede k vytvoření masivního "hřbitova lodí".
Zdroj: Envato Elements

Uruguay, ačkoli malý, je ekonomicky význačným jihoamerickým státem, hlavně díky své strategické poloze u ústí řeky Río de la Plata. Tato lokalita zahrnuje klíčový přístav Montevideo, který je pro zemi nejen ekonomickým motorem, ale také hlavním tranzitním uzlem pro jihoamerický společný trh Mercosur.

Přístav je známý svou efektivností a minimální byrokracií. Navíc je chráněn proti extrémním povětrnostním podmínkám, což z něj činí bezpečné místo pro obchodní činnost po celý rok. Nicméně jeho popularita vedla k vytvoření „Cementerio de barcos“ – hřbitova lodí, který představuje problém pro místní i pro přepravní společnosti.

Historie Montevidea obsahuje mnoho příběhů opuštěných lodí, které komplikovaly provoz v přístavu. Tyto lodi často končí zde kvůli legislativním komplikacím nebo ekonomickým potížím svých majitelů. Často se stává, že zástupci těchto lodí jednoduše zmizí a plavidla jsou ponechána napospas osudu.

Uruguayský přístav také čelil řadě nehod spojených s opuštěnými loděmi. Mezi nejvýznačnější patří incident s plavidlem Este Sur, které hořelo a hrozilo výbuchem kvůli čpavku na palubě. Ačkoli bylo nakonec odstraněno, jeho přítomnost je stále viditelná na mělké vodě nedaleko populární pláže.

V posledních letech však Uruguay začal s vážným úsilím o odstranění těchto vraků. Projekt, který začal v roce 2019, vede k systematickému a efektivnímu odstraňování lodí, přestože to může mít dopad na životní prostředí.

Na závěr stojí za zmínku, že největší šrotovna lodí na světě se nachází v Alangu v Indii. Toto místo, kde lodi čekají na svůj poslední konec, je odrazem globální problematiky, která sahá od Jižní Ameriky až po Asii.

zdroj: www.stoplusjednicka.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME