Ve spolupráci s ČVUT se výzkumné týmy zaměřují na integraci umělé inteligence, virtuální reality a dálkově ovládané robotické ruky do budoucích výrobních procesů. Tato úsilí jsou koordinována Institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který se může pochlubit skvělými výsledky, včetně přípravy Národní iniciativy Průmysl 4.0 pro českou vládu. „Vize a cíle, se kterými jsme přistupovali k budování nového vědeckého institutu, se více než naplnily. Význam dnes masivně diskutované umělé inteligence jsme předvídali, a proto zde mohou fungovat multidisciplinární týmy, které jsou mezi nejlépe hodnocenými v Česku i v Evropě,“ prohlásil vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík.
V rámci desátého výročí CIIRC ČVUT se odborníci podělili o přednosti moderního konceptu distribuované modulární výroby. Představitelé české vědecké komunity, průmyslového sektoru a státu měli příležitost sledovat demonstraci výroby modelového vozu v rámci experimentálního pracoviště testbed pro Průmysl 4.0, a také se seznámili s uplatněním virtuální reality v procesu výroby. Konkrétně specialista z Prahy instruoval svého německého kolegu v procesu montáže dílu, a to za využití virtuální reality a digitálního modelu. Robotická ruka na německém pracovišti opakovala jeho pohyby. Díky telefonickým instrukcím a robotické ruce byl německý technik schopen úspěšně sestavit součástku.
CIIRC, jako výzkumný ústav ČVUT, se zaměřuje na průmysl, energetiku, chytrá města a zdravou společnost jak v základním, tak v aplikovaném výzkumu. Od svého založení roku 2013 a úplného zahájení provozu v roce 2017 se CIIRC zabývá širokou škálou témat, včetně umělé inteligence, robotiky, strojového učení a bioinformatiky.
Pracovní trh se díky umělé inteligenci promění
Na trhu práce se očekávají významné změny v důsledku masivního rozvoje umělé inteligence. Americká investiční banka Goldman Sachs předpověděla, že umělá inteligence by mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě, zároveň by ale vytvořila nové pracovní možnosti a navýšila produktivitu v různých sektorech.
Umělá inteligence se stala velkým tématem díky rozvoji konverzačního robota ChatGPT, psali jsme ZDE. Předmětný chatbot generuje různé texty dle jednoduchých uživatelských dotazů. ChatGPT se učí reagovat na podněty uživatelů a stejně jako lidé se vzdělává na základě velkého množství dat.
Zdroj: Novinky.cz