PARAMARIBO – Malý jihoamerický stát Surinam má poprvé ve své historii prezidentku. Zákonodárci v neděli zvolili do čela země jedinou kandidátku, 71letou Jennifer Geerlings-Simons. Bývalá opoziční vůdkyně přebírá moc v době hluboké ekonomické krize, avšak s nadějí na budoucí prosperitu díky nedávno objeveným rozsáhlým nalezištím ropy.
Jennifer Geerlings-Simons, jejíž Národní demokratická strana (NDP) zvítězila v květnových parlamentních volbách, byla jediným kandidátem poté, co se její rivalové rozhodli nenominovat nikoho do čela této malé země na severním pobřeží Jižní Ameriky. Její strana získala 18 z 51 křesel v Národním shromáždění, což je více než centristická strana VHP dosavadního prezidenta Chana Santokhiho.
Díky koaliční dohodě s pěti dalšími stranami si NDP zajistila pohodlnou většinu 34 hlasů, a překonala tak dvoutřetinovou hranici nutnou pro zvolení prezidenta. Strana VHP, která doufala v sestavení vlastní koalice, nakonec oznámila, že se proti zvolení Geerlings-Simons nepostaví.
„Jsem si plně vědoma odpovědnosti, která nyní leží na našich bedrech. Tato odpovědnost je o to větší, že jsem první ženou v tomto úřadě,“ prohlásila Geerlings-Simons ve svém projevu před zákonodárci. Inaugurace je naplánována na 16. července.
Nová prezidentka slíbila, že využije veškeré své znalosti a síly, aby zajistila, že bohatství země bude dostupné všem občanům, se zvláštním důrazem na mladé lidi a ty, kteří dosud neměli příležitost k rozvoji, uvedl server france24.
Francie zpřísňuje boj s kouřením: Zákaz na plážích a v parcích vstupuje v platnost
Surinam, bývalá nizozemská kolonie s 600 000 obyvateli, patří mezi nejchudší země v Jižní Americe. Od získání nezávislosti v roce 1975 byla sužována občanskou válkou a vojenskými převraty. Stranu NDP, kterou nyní Geerlings-Simons vede, založil nechvalně proslulý vůdce převratu a pozdější prezident Desi Bouterse, který zemřel v prosinci 2024 na útěku před spravedlností. Za jeho vlády byl Surinam označován za narko-stát a Bouterse byl v Nizozemsku odsouzen za pašování drog.
Nyní se veškeré naděje upínají k ropě. Nedávno objevená pobřežní naleziště by mohla od roku 2028, kdy má začít těžba, přinést zemi bezprecedentní příjmy. To by mohlo zásadně změnit situaci v zemi, kde pětina populace žije pod hranicí chudoby.
Geerlings-Simons během kampaně zdůrazňovala, že chce být u moci, aby „zajistila, že obyvatelstvo bude skutečně těžit“ z očekávaných ropných příjmů. Plánuje prosadit zákon, který by zahraniční společnosti zavazoval ke spolupráci se surinamskými pracovníky a k nákupu místních produktů.
Surinam, etnicky pestrá země, letos v listopadu oslaví 50. výročí nezávislosti. V posledních letech se stále více obrací k Číně jako k politickému a obchodnímu partnerovi a v roce 2019 se stal jednou z prvních latinskoamerických zemí, které se připojily k čínské iniciativě Pás a stezka.