V průzkumu bylo zjištěno, že Češi věnují potravinám v průměru 20 až 30 % svých měsíčních příjmů. Ve srovnání s evropskými standardy je tato částka mírně pod průměrem. V oblasti výběru restaurace jsou pro Čechy prioritními aspekty cena a časová úspora.
Zajímavé je, že ačkoliv průměrně Češi utrácejí téměř třetinu svého příjmu za jídlo, existují mezi kraji značné rozdíly. V Karlovarském kraji a na Vysočině například až 18 % lidí věnuje více než 40 % svých příjmů na potraviny. Naopak v Libereckém a Plzeňském kraji se tato částka objevuje jen u 8 % populace. Co se týče denních stravovacích návyků, oběd je pro Čechy hlavním jídlem, přičemž většina preferuje teplé pokrmy. Průzkum dále odhalil, že minimální částka, za kterou Češi obědvají, se pohybuje mezi 120 a 150 korunami.
Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory a šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu, k tomu řekl následující: „Nejdůležitějším předpokladem zdravého stravování – v práci i mimo ni – je jeho dostupnost. Do té se totiž promítají nejen ceny samotné, ale například i to, kolik má člověk času během obědové pauzy, případně jaké možnosti stravování jsou mu dostupné v jeho okolí.“
Také bylo zjištěno, že 66 % firem uznává význam pravidelného stravování pro zvýšení spokojenosti zaměstnanců.
Pokud jde o stravovací preference, u snídaně dominují mléčné výrobky, obědy často obsahují drůbež nebo hovězí maso s těstovinami, rýží nebo bramborami a večeře obvykle zahrnuje zeleninu a saláty. V oblasti nápojů je voda nejoblíbenější, avšak více než polovina dotazovaných upřednostňuje kávu, 49 % víno a 40 % pivo k večeři.
Závěrem průzkumu bylo zjištěno, že většina lidí (87 %) by upravila svůj jídelníček ve prospěch zdravějších pokrmů pouze v případě zdravotních problémů. Dalším významným motivátorem pro 70 % respondentů je chuť a rozmanitost zdravé stravy. Nicméně trend, etika a ekologie hrají v rozhodování o stravování minimální roli.
Zdroj: zpravy.aktualne.cz