Londýn – Prestižní britský hudební festival Glastonbury se stal dějištěm antisemitského skandálu, který vyvolal mezinárodní pobouření. Rapové duo Bob Vylan během svého sobotního vystoupení vyzvalo dav k pokřiku „Smrt IDF!“ (Izraelské obranné síly). Incident, který živě přenášela BBC, vedl k zahájení policejního vyšetřování pro podezření z trestného činu z nenávisti a k okamžitým diplomatickým i komerčním následkům pro kapelu.
Rapper Pascal Robinson-Foster, známý jako „Bobby Vylan“, přednesl svůj nenávistný pokřik před palestinskou vlajkou, což opakoval pětkrát za podpory části publika. Následně dodal: „Od řeky až k moři, Palestina musí být a bude, inšalláh, svobodná.“ Během vystoupení se také zmínil o práci pro „zas*ané sionisty“ ve svém nahrávacím labelu, uvedl server jpost.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Organizátoři festivalu Glastonbury se od vystoupení distancovali a uvedli, že jsou „zděšeni“ a že chování kapely je v rozporu s posláním festivalu, kterým je „naděje, jednota, mír a láska“.
Veřejnoprávní stanice BBC, která koncert živě vysílala, se ocitla pod palbou kritiky za to, že přenos včas nezastavila. V neděli vydala prohlášení, ve kterém vyjádřila lítost a uznala, že měla stream přerušit. „BBC respektuje svobodu projevu, ale pevně se staví proti podněcování k násilí. Antisemitické nálady vyjádřené Bobem Vylanem byly naprosto nepřijatelné a nemají v našem vysílání místo,“ uvedla stanice. Záznam byl stažen ze streamovacích služeb a BBC zahájila interní vyšetřování.
Mezinárodní dopad
Britský vrchní rabín Sir Ephraim Mirvis označil epizodu za „okamžik národní hanby“, který snižuje důvěru ve schopnost národního vysílatele brát antisemitismus vážně.
Důsledky pro kapelu byly okamžité a tvrdé. Spojené státy v pondělí oznámily, že zrušily víza pro členy kapely. „Cizinci, kteří oslavují násilí a nenávist, nejsou v naší zemi vítanými návštěvníky,“ prohlásil náměstek ministra zahraničí USA Christopher Landau. Kapela tak pravděpodobně přijde o plánované podzimní koncerty v USA. Podobný krok zvažuje i Kanada. Skupinu navíc opustila její agentura United Talent Agency.
Kapela Bob Vylan se pokusila své jednání obhájit prohlášením, ve kterém uvedla: „Nejsme pro smrt Židů, Arabů ani žádné jiné rasy. Jsme pro demontáž násilné vojenské mašinérie.“ V prohlášení se odvolávali na zprávu z levicového izraelského deníku Haaretz o možných válečných zločinech izraelské armády.
Tento incident poukázal na rostoucí napětí a polarizaci spojenou s konfliktem na Blízkém východě, která se stále častěji projevuje i na kulturní scéně. Vystoupení kapely Bob Vylan na Glastonbury se tak stalo varovným příkladem, kde končí hranice svobody slova a začíná podněcování k nenávisti.