Úterý, 25. února 2025, svátek má Liliana, zítra Dorota
Úterý, 25. února 2025

Prezident Pavel vetoval zvýšení platů politiků. Opozice tleská

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prezident Petr Pavel vetoval zákon o navyšování platů politiků

Prezident Petr Pavel uplatnil své právo veta vůči vládní novele, která počítala s nárůstem platů vrcholných politiků o téměř sedm procent. Soudcům a státním zástupcům měly mzdy zůstat prakticky na stejné úrovni. Prezident své rozhodnutí odůvodnil tím, že novela přináší pouze dočasné řešení a nezabývá se problémem systémově. Opozice prezidentovo veto přivítala, zatímco vládní představitelé jeho postoj respektují.

Návrh se nyní vrací do Poslanecké sněmovny, která může prezidentské veto přehlasovat za podpory alespoň 101 poslanců. Vládní koalice disponuje 104 hlasy, a tak se očekává napjaté jednání. Opětovné hlasování by se mělo uskutečnit na březnové schůzi.

Kritika nedostatečné systémové úpravy

Prezident Pavel se domnívá, že novela nevhodně reaguje na nález Ústavního soudu z minulého roku. Ten zrušil změnu koeficientu pro výpočet soudcovských platů kvůli trvalému snížení. „Platový mechanismus je trvale pozměňován, často bez hlubší koncepce,“ uvedl Pavel. Zároveň kritizoval i zpětnou účinnost zákona, jenž by platil již od ledna.

Podle hlavy státu je třeba zavést systém, který by zohledňoval ekonomickou situaci a mzdovou hladinu ve společnosti. Automatická valorizace mezd v závislosti na hospodářském výkonu by podle něj předešla každoročním chaotickým diskusím.

Základní mzda poslance by měla vzrůst na 109 500 korun

Novela předpokládá, že platy politiků vzrostou o necelých sedm procent, zatímco soudcům by se navýšily o méně než jedno procento. Opozice neuspěla s návrhem na zmrazení platů politiků až do roku 2029. Pokud novela projde, základní mzda poslance stoupne o 7 100 korun na 109 500 korun měsíčně. Prezidentova odměna se zvýší na 365 000 korun, což představuje nárůst o 23 800 korun.

Schillerová: Postup vlády je chaotický a nepřipravený

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že pokud novela nebude schválena včas, politici obdrží zálohy ve výši loňských platů. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan zdůraznil potřebu přehlasování veta, zatímco šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová označila postup vlády za chaotický a nepřipravený.

Soudcovská unie krok prezidenta uvítala. „Návrh není v souladu s nálezem Ústavního soudu, a proto je správné, že se vrací k projednání,“ uvedl předseda unie Libor Vávra.

Parlament bude v březnu opět hlasovat o schválení novely. Pokud poslanci prezidentovo veto přehlasují, platy politiků se zvýší podle navrhovaných pravidel. Pokud ne, bude nutné přijít s novou legislativní úpravou, která zohlední nález Ústavního soudu i požadavek na spravedlivé nastavení platů mezi jednotlivými složkami státní moci.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.