KYJEV – Vitalij Šabunin, předseda vlivné ukrajinské nevládní organizace Centrum pro boj proti korupci (AntAC) a současný příslušník ozbrojených sil, čelí obvinění z vyhýbání se vojenské službě a podvodu. Případ, který zahrnoval razie v jeho vojenské jednotce i u něj doma, vyvolal v ukrajinské občanské společnosti vlnu znepokojení z možného tlaku na protikorupční aktivisty.
Státní úřad pro vyšetřování (DBR) 11. července obvinil Šabunina, že se po nástupu do vojenské služby v roce 2022 systematicky vyhýbal svým povinnostem. Podle vyšetřovatelů se měl dlouhodobě zdržovat mimo svou jednotku pod záminkou služebních cest a práce v civilních institucích. Dále je obviněn z podvodu, neboť měl neoprávněně pobírat vojenský plat ve výši přibližně 50 000 hřiven měsíčně, a z nelegálního používání SUV dovezeného jako humanitární pomoc pro osobní účely. V případě odsouzení mu hrozí až 10 let vězení.
Tisková mluvčí DBR Tetiana Sapianová v televizi uvedla, že obvinění „v žádném případě nesouvisí s jeho veřejnou činností“. Úřad zdůraznil, že zákon musí platit pro všechny bez ohledu na jejich postavení.
Reakce AntAC a obvinění z politického tlaku
Šabuninův tým obvinění označuje za absurdní a politicky motivovanou „mstu“. Daria Kaleniuková, výkonná ředitelka AntAC, tvrdí, že případ je odvetou za protikorupční činnost organizace. Podle ní obvinění z vyhýbání se službě pramení z jeho legálního přidělení k Národní agentuře pro prevenci korupce v letech 2022-2023, kde se podílel na vývoji protikorupčních opatření v oblasti obranných zakázek.
AntAC rovněž odmítá obvinění z podvodu s platem s tím, že uvedená částka je jeho standardní vojenský plat. K používání darovaného automobilu organizace uvádí, že jde o běžnou a legitimní praxi.
Tým aktivisty navíc upozorňuje na řadu procesních pochybení během razií. Prohlídky v jeho vojenské jednotce i doma v Kyjevě měly proběhnout bez přítomnosti advokáta, přičemž byly zabaveny telefony jeho i jeho rodiny. Den před razií byl Šabunin převelen na frontovou linii, což podle Kaleniukové mohlo usnadnit provedení prohlídek mimo standardní procedury.
Šabunin sám uvedl, že tlaku ze strany úřadů čelí opakovaně a přisuzuje ho Kanceláři prezidenta, konkrétně jejímu kontroverznímu zástupci vedoucího Olehu Tatarovi. Tatarov, který byl v minulosti sám obviněn z úplatkářství, je podle aktivistů klíčovou postavou, která má vliv na Státní úřad pro vyšetřování.
Případ tak rozvířil debatu o stavu protikorupčních reforem na Ukrajině během války. Objevují se obavy, že pod záminkou válečného stavu dochází k omezování občanské společnosti a snahám umlčet kritiky, jako je například kontroverzní návrh zákona, který by mohl firmám v obranném sektoru zajistit beztrestnost v případech korupce.