Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Pozor na ostražitost. Kybernetičtí zločinci vymysleli nový způsob, jak vás obrat o peníze

Facebook
Twitter
LinkedIn
V nárůstu kybernetických útoků se objevil nový způsob, jakým kyberzločinci cílí na vaše finance. Skupina ČSOB varuje před novým trendem, kdy zločinci odčerpávají peníze z účtů v menších částkách, doufajíce, že jim unikne pozornost. V dnešní době je nezbytně důležité zůstat informován a ostražitý.
Zdroj: Envato Elements

Online svět je čím dál tím více narušován kybernetickými hrozbami. Statistiky České bankovní asociace za první polovinu roku ukazují více než 30 tisíc pokusů o útok, což je alarmující nárůst oproti předchozím obdobím. Tato čísla jasně naznačují potřebu zvýšené ostražitosti.

Skupina ČSOB identifikovala nový trend v kybernetickém podvodu. „V našich systémech jsme si všimli nového trendu, kdy se kyberpodvodníci snaží „vysát“ účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců a věří, že to unikne pozornosti jak klientů, tak detekčních systémů bank,“ vysvětlil Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB.

Zatímco bankovní systémy jsou navrženy tak, aby rozpoznaly podvodné aktivity bez ohledu na částku, Vosála doporučuje klientům, aby si pravidelně kontrolovali své účty a v případě neobvyklých transakcí ihned kontaktovali svou banku.

Dále bylo zjištěno, že k pokusům o odčerpání menších částek z účtu nejčastěji dochází během večerních a nočních hodin. Základním kamenem těchto podvodů je zcizení přihlašovacích údajů klienta, často prostřednictvím falešných odkazů v e-mailech nebo SMS, které vypadají jako zprávy od banky. Klient je pak naveden k zadání svých přihlašovacích údajů na stránce, která se zdá být legitimní, ale ve skutečnosti je falešná.

Vzhledem k rostoucímu počtu kyberzločinů se ČSOB společně s Policií ČR rozhodla zahájit preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač. Kromě toho banka vytvořila partnerství s Českou bankovní asociací v rámci kampaně nePINdej!, která pomocí kybertestu ukazuje běžné triky kybernetických podvodníků.

Je tedy zřejmé, že kybernetická bezpečnost je neustále výzvou. Abychom se stali méně zranitelnými, je nezbytné být informováni a vědět, jak rozpoznat a reagovat na potenciální hrozby.

Zdroj: mesec.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME