Úterý, 15. července 2025, svátek má Jindřich, zítra Luboš
Úterý, 15. července 2025

Polský energetický gigant PGE navrhuje výjimku z emisních poplatků pro uhelné a plynové elektrárny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Polská energetická skupina PGE, největší výrobce energie v Polsku, navrhuje Evropské komisi radikální změnu v systému obchodování s emisemi (EU ETS).

Varšava/Brusel – Polská energetická skupina PGE, největší výrobce energie v Polsku, navrhuje Evropské komisi radikální změnu v systému obchodování s emisemi (EU ETS). Požaduje, aby uhelné a plynové elektrárny, které slouží jako stabilizační záloha pro energetickou síť, byly zcela osvobozeny od povinnosti nakupovat emisní povolenky. Společnost rovněž navrhuje výrazně navýšit limit počtu hodin, po které mohou tyto zdroje ročně fungovat.

Návrh přichází v době, kdy Evropská komise sbírá podněty pro chystanou revizi systému EU ETS, která je naplánována na příští rok. PGE argumentuje, že systém musí zohlednit novou realitu – potřebu zajistit energetickou bezpečnost, přijatelné ceny energie a konkurenceschopnost evropského průmyslu, což jsou výzvy umocněné současnou geopolitickou situací.

Všechny tyto výzvy souvisejí s cenami energie, které jsou přímo ovlivněny náklady na emisní povolenky,“ uvedl Marcin Laskowski, místopředseda představenstva PGE. Podle něj nemůže moderní energetický systém založený na obnovitelných zdrojích (OZE) fungovat bez takzvaných dispečerských zdrojů, které jsou nezávislé na počasí a mohou v případě potřeby okamžitě dodávat energii do sítě, uvedl server parkiet.

Polský ústavní soud zasadil ránu Zelené dohodě

PGE proto navrhuje, aby konvenční elektrárny, které plní roli strategických rezerv a jsou spouštěny na žádost provozovatele přenosové soustavy, byly vyňaty z placení za emise CO₂. Podle současných pravidel EU mohou být z systému ETS vyřazeny záložní jednotky, které pracují méně než 300 hodin ročně. PGE však tvrdí, že tento limit je příliš nízký a neumožňuje efektivní využití těchto zdrojů.

V rámci konzultací proto společnost navrhla navýšit tento práh z 300 na 1500 hodin ročně. „Pomůže to podpořit dispečerskou výrobu, jako jsou plynové turbíny, které jsou nejefektivnější z hlediska dostupnosti a flexibility. Zároveň to bude podpora pro jednotky pracující na žádost provozovatele soustavy, a tím i pro nestabilní obnovitelné zdroje,“ stojí v dokumentu, který PGE zaslala Komisi.

Podle neoficiálních informací by pro polskou přenosovou soustavu bylo ideální, kdyby tyto záložní zdroje mohly pracovat až 2000 hodin ročně. Návrh PGE se tak blíží odhadům, které by zajistily skutečný přínos pro stabilitu sítě. Vyřazení těchto elektráren z EU ETS by umožnilo snížit jejich provozní náklady, a tím i celkovou cenu elektřiny v dobách, kdy OZE nevyrábějí dostatek energie, typicky na podzim a v zimě.

Systém EU ETS, zavedený v roce 2005, je klíčovým nástrojem klimatické politiky EU. Na principu „znečišťovatel platí“ nutí více než 10 000 průmyslových podniků a elektráren nakupovat povolenky na každou tunu vypuštěného CO₂. Náklady na tyto povolenky tvoří významnou část koncové ceny elektřiny. Například u starších polských uhelných elektráren tvoří cena povolenky více než polovinu celkových výrobních nákladů na megawatthodinu. Návrh PGE tak otevírá zásadní debatu o budoucí podobě a flexibilitě evropské energetiky.