Pondělí, 16. září 2024, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Pondělí, 16. září 2024

Odchod do důchodu později než v 65 letech: Každého se to týkat nebude

Facebook
Twitter
LinkedIn
Změny v odchodu do penze by se měly týkat současných padesátníků, avšak pro určitou část občanů budou platit odlišné podmínky ještě dlouhou dobu. Ohledně osudu celé řady lidí pracujících v náročných podmínkách není zatím jednoznačně rozhodnuto. Jak se tedy celá věc má?
Zdroj: Profimedia

Důchodový věk by měl být nově nastaven dle očekávaného dožití pro lidi ve věku 50 let. Průměrná délka trvání penze by měla být 21,5 roku. Detailní informace o tom, jak by to mělo v praxi vypadat, najdete např. na webu Echo24.cz. Avšak tyto výpočty neberou zřetel na rozdíl mezi mužem a ženou v délce dožití a také na počet dětí.

Aktuální důchodový systém postupně usiluje o vyrovnání rozdílu v důchodovém věku mužů a žen. Do roku 2030 by se měl důchodový věk mužů a bezdětných žen nebo žen s jedním/dvěma dětmi srovnat. U žen s více dětmi se bude nižší důchodový věk dorovnávat ještě mnoho let.

Zhruba v roce 2030 by měl být důchodový věk mužů narozených v roce 1966 a bezdětných žen nebo žen s jedním/dvěma dětmi vyrovnán na 65 let. Ženy s více dětmi by se měly dostat na tuto hranici až za několik dalších let. Ženy, jež mají tři nebo čtyři potomky, budou odcházet do důchodu dříve, a to až do roku narození 1969, ženy s pěti nebo více dětmi až do roku narození 1971. Celkově by se všichni občané měli dostat na hranici 65 let do roku 2037.

Všichni ale nebudou odcházet do důchodu za stejných podmínek, jde především o lidi, kteří vykonávají riziková povolání, na ně a jejich zaměstnavatele se pak vztahují speciální pravidla. Zaměstnavatelé by jim museli platit vyšší zdravotní pojištění a zaměstnanci by tak měli možnost odejít do důchodu dříve a bez penalizace. Potenciálně by se to mohlo týkat 400 až 500 tisíc lidí, kteří by spadali do třetí a čtvrté kategorie povolání dle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Konečný seznam povolání, v rámci kterých byste měli mít nárok na dřívější odchod do důchodu, má na bedrech speciální komise. Posuzuje se 13 faktorů, ty zahrnují prach, chemické látky, hluk, vibrace, záření, teplo, chlad, biologické činitele a zvýšený tlak vzduchu. Podstatná je rovněž fyzická, psychická, zraková a pracovní zátěž. Dle webového portálu ministerstva práce by se mělo jednat o osoby, u kterých „nelze vliv rizik eliminovat ochrannými pomůckami“.

„Rozhodně tam budou spadat profese (do nároku na dřívější důchod), u kterých je dopad na fyzické zdraví jednoznačný, kdy ti lidé pracují například v náročných podmínkách, dlouhodobě manipulují s těžkými břemeny, kdy dochází k daleko většímu opotřebení člověka. To jsou bez diskuse profese, které tam patřit budou,“ nastínil ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Odbory mají jasno v tom, že možnost předčasného důchodu bez krácení částky by měla být otevřená pro všechny pracovníky ve čtvrté i třetí kategorii. Jinak to vidí zaměstnavatelé, kteří naopak usilují o užší vymezení. Zaměstnavatelé, kteří by pak pracovníkům z těchto kategorií museli platit vyšší důchodové pojištění o 5 %, vyzdvihují i fakt, že vysoký počet předčasných důchodů by znamenal další nedostatek pracovníků na pozicích, kde už teď lidé scházejí. Změny by měly vstoupit v platnost roku 2025.

Zdroj: Echo24.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME