Možná je obtížné pochopit, jak pohyb oceánských proudů vzdálených tisíce kilometrů ovlivňuje naše globální klima, ale výzkum potvrzuje, že jeho role je kritická. Atlantická meridionální cirkulace, jejíž součástí je Golfský proud, působí jako tepelný dopravce, přenášející teplou vodu z tropů do Atlantiku. Zde se voda ochlazuje, získává více soli a klesá na dno oceánu, odkud se šíří dál.
Nicméně, tento vitální proces může v příštích desetiletích úplně selhat, jak upozorňují vědci v nové studii citované americkou CNN. Odborníci varují, že dramatické zpomalení, nebo dokonce kolaps těchto oceánských proudů, může být blíže, než jsme si mysleli. Podle vědeckých prognóz může tato situace nastat již v roce 2025, nejpozději však by mělo k takovému scénáři dojít do roku 2095. Nejpravděpodobnější období pro tento fenomén je mezi lety 2039 a 2070.
S rostoucím oteplováním oceánů a táním ledovců se do nich dostává více čerstvé vody, což snižuje jejich hustotu a ztěžuje klesání vody ke dnu. Když je voda příliš čerstvá, příliš teplá, nebo obojí, cirkulace vody se zastaví. V případě rozpadu těchto oceánských proudů by mohlo dojít k radikálním změnám klimatu, které by ovlivnily každého na Zemi – od drsnějších zim až po vzestup hladiny moří, který by postihl části Evropy a Spojených států.
Již v minulosti k podobnému kolapsu došlo. Před 12 tisíci lety rychlé tání ledovců zastavilo Atlantickou meridionální cirkulaci, což vedlo na severní polokouli k velkým teplotním výkyvům až o 15 stupňů Celsia. OSN sleduje toto riziko již delší dobu a v roce 2019 uvedla, že je velmi nepravděpodobné, že by do roku 2100 došlo k úplnému zastavení. Nicméně, podle vědců se situace rychle mění.
„Je to velmi děsivé. Není to nic, co byste jen tak ledabyle napsali na papír. Jsme si velmi jistí, že máme v rukou data, která jsou podložená„, uvedl Peter Ditlevsen, profesor klimatické fyziky na Kodaňské univerzitě a jeden z autorů studie. Jeho tým se zaměřil na analýzu teplot v Atlantském oceánu, zejména v oblasti jižně od Grónska, a porovnával data stará až 150 let.
Již v březnu BBC informovala na základě studie australských vědců, že zpomalení oceánských proudů v hlubokých vodách by mohlo mít „katastrofický“ dopad na klima.
Zdroj: cnn.iprima.cz