Berlín/Praha – Zatímco čeští spotřebitelé s obavami sledují své účty za elektřinu, u našich západních sousedů je situace ještě dramatičtější. Německé domácnosti platí za elektřinu nejvíce z celé Evropské unie. Průměrná cena se vyšplhala na závratných 39 centů (téměř 10 Kč) za kilowatthodinu, což je o 10 centů více, než je průměr EU. Vysoké ceny a s nimi spojený tlak na domácnosti a průmysl nyní vyvolávají ostré politické spory uvnitř německé vládní koalice.
Ceny elektřiny v Německu se po energetické krizi způsobené ruskou agresí na Ukrajině sice mírně snížily, ale stále zůstávají na jedné z nejvyšších úrovní v historii. V roce 2023 průměrná cena dosáhla vrcholu 47 centů/kWh. Pro letošní rok se očekává pokles na přibližně 39,7 centů, což je ale stále o téměř 7 centů více než před krizí v roce 2021.
Pro srovnání, výrazně levnější elektřinu mají nejen země východní Evropy, ale také Švédsko, Rakousko a Nizozemsko.
Proč je německá elektřina tak drahá?
Na první pohled by se mohlo zdát, že za vysoké ceny mohou daně a poplatky. Opak je ale pravdou. Zatímco v minulosti tvořily regulované složky ceny více než polovinu, jejich podíl v posledních letech klesl na zhruba 36 %. Například v roce 2022 německá vláda zrušila tzv. EEG-Umlage, poplatek na podporu obnovitelných zdrojů, což snížilo cenu pro spotřebitele o 6,5 centu. Náklady na podporu zelené energie, které loni činily 18,5 miliardy eur, se nyní platí přímo ze státního rozpočtu, uvedl server tagesschau.
Hlavními viníky současných vysokých cen jsou dvě složky: samotná cena silové elektřiny na burze a především poplatky za přenosovou síť. Tyto síťové poplatky v posledních letech dramaticky vzrostly a tvoří již téměř třetinu celkové ceny. A bude hůř.
Rána pro „zelenou“ ocel: Gigant ArcelorMittal couvá z miliardového projektu v Německu
Německá energetická transformace, známá jako „Energiewende“, totiž vyžaduje masivní investice do rozvoje a modernizace přenosových sítí. Odhadované náklady na vybudování nových vedení do roku 2045 přesahují astronomických 500 miliard eur. Tyto náklady se nevyhnutelně promítnou do dalších poplatků pro spotřebitele.
Politický boj a lekce pro Česko
Německá vláda nyní horečně hledá cesty, jak domácnostem ulevit. Ve hře je snížení daně z elektřiny, což by přineslo úlevu asi 2 centy/kWh, a také masivní dotace pro provozovatele sítí ve výši 6,5 miliardy eur, aby mohli snížit síťové poplatky. Jedná se však spíše o záplaty na systémový problém.
Situace v Německu je varovným příkladem i pro Českou republiku. Ukazuje, že přechod na obnovitelné zdroje není jen o výstavbě solárních a větrných elektráren, ale především o obrovských investicích do infrastruktury, které nakonec zaplatí koncový spotřebitel. Diskuze o ceně energie se v Německu stává klíčovým politickým tématem a naznačuje, jaké výzvy mohou v budoucnu čekat i nás. Zatímco Němci bojují s nejvyššími cenami v Evropě, pro Česko je to příležitost poučit se z jejich chyb a hledat vyváženější a pro spotřebitele únosnější cestu k zelené energetice.