Pondělí, 16. září 2024, svátek má Ludmila, zítra Naděžda
Pondělí, 16. září 2024

Nealkoholické pivo pro děti? Může způsobit závislost a škodit mozku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi příležitost pro rodinné chvíle u rybníka s osvěžujícím pivem. Ale pozor, dávat dětem k ochutnání nealkoholické pivo nebo ochucené beer mixy není dobrý nápad. Pro jejich organismus totiž takové nápoje mohou být rizikové.
Zdroj: Envato Elements

Je dobře známo, že Češi jsou velkými příznivci alkoholu, především pak piva. Taky je všeobecně přijímané, že alkohol je kulturně, sociálně a historicky plně akceptovanou součástí našich životů. Kdo by si dokázal představit svatbu, kde alespoň jeden vzdálený strýc nepřešel své pití, oslavu bez přípitku, nebo večírek, kde by se někdo nesnažil dokázat, že „Kdo se ráno nestydí, ten se večer nebavil”.

Nicméně tato nezdravá praxe se přenáší i na naše děti. Příbuzní v nich často pěstují nebezpečné návyky, a to nejen vědomě (například když jim nabídnou doušek piva nebo lžičku slivovice jako lék na nachlazení), ale také nevědomě, když jim dovolí konzumovat nealkoholické pivo, ať už ochucené nebo ne. Ale i to může dětem ublížit.

Děti a alkohol

Kampaň Suchej únor, která se obvykle zaměřuje na problém alkoholu u dospělých, si všimla vzrůstající tendence podávání různých beer mixů a nealkoholického piva dětem v domnění, že se tím nic nestane. To vedlo ke vzniku kampaně Nechmel děti, která se snaží na tuto rostoucí problematiku upozornit.

Data z výzkumu související s kampaní ukazují znepokojivé výsledky. Ohromujících 38 procent rodičů podalo svému dítěti alkohol před jeho patnáctými narozeninami, každé čtvrté dítě si poprvé přiťuklo ve společnosti svých rodičů a plných 15 procent rodičů nevnímá malé množství alkoholu u dětí jako škodlivé.

Je třeba si uvědomit, že u malých dětí může i malé množství alkoholu způsobit mírnou otravu a zvyšuje se také riziko onemocnění jater, jelikož dětská játra nejsou schopna metabolizovat alkohol tak efektivně jako játra dospělých. Existuje také riziko poruchy vývoje mozku, poškození nově se formujících nervových buněk, problémy s koncentrací, pamětí, pozorností a tak dále.

Nebezpečný módní trend

Myslíte si, že byste nikdy nedali svým dětem alkohol a tento problém se vás netýká? Ale co třeba nealkoholické pivo nebo různé ochucené beer mixy? Průzkum ukázal, že každé čtvrté dítě konzumuje ochucené nealko pivo a dvě procenta dětí dokonce občas vypijí i alkoholické pivo. 27 procent rodičů nespatřuje v pití ochucených nealko piv žádné nebezpečí a desetina z nich nevnímá riziko, i když si jejich dítě vychutná ochucené alkoholické pivo.

Tento trend je velmi znepokojivý a nebezpečný. Je také alarmující, že mnoho dospělých neví, co je a co není alkoholický nápoj. Například více než 56 procent rodičů nevnímá radlery s obsahem do 0,5 % alkoholu jako alkoholický nápoj a dokonce i radlery s obsahem kolem 2 % alkoholu jsou podle deseti procent rodičů nealkoholické. Tyto statistiky jsou pro lékaře a odborníky na závislosti velmi alarmující, jelikož ukazují na obrovská rizika, o nichž většina rodičů nemá ponětí!

Proč je i nealkoholické pivo škodlivé?

Pro děti je pivo vždycky pivo. To, že je podle etikety bez alkoholu, je pro ně druhořadé. Důležité je, že má „svůj vlastní alkohol“, pije jako dospělý, a protože to rodiče povolují, nemůže se nic stát. V mozku si zakóduje, že alkohol je v pořádku, nepředstavuje žádné nebezpečí, a s ním se nic špatného nestane.

„Je to jedno, zda je pivo alkoholické, nebo nealkoholické, je to stále pivo! Je to jako by byl bílý prášek ‚bez kokainu‘, který vypadá stále jako kokain, a rodiče by měli svou ‚linii‘ a děti by měly svou ‚soft‘ verzi. I když to vypadá ‚divoce‘, v principu je to stejné,“ potvrzuje profesor Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF a VFN v Praze.

Existuje také další psychologické riziko. “I skutečně nealkoholická piva fungují v podstatě jako trénink na alkoholická piva,“ vysvětluje Petr Popov, primář Kliniky adiktologie 1. LF a VFN v Praze. Už nejmenší děti si tak zvykají na specifickou chuť piva a alkoholu obecně a vytvářejí si na tuto chuť vazby. Když se k tomu přidá fakt, že je jim alkohol touto formou odmala normalizován a vlastně povolován, riziko budoucích problémů s alkoholem se značně zvyšuje.

I zde je fyzická komplikace. Studie ukazují, že některé nápoje označené jako nealkoholické občas mají vyšší obsah alkoholu, než je uvedeno. Dokonce i piva označená jako nealkoholická mohou podle české legislativy obsahovat až 0,5 % alkoholu. Pokud se tato hodnota přepočte na tělesnou hmotnost dítěte, může se stát, že po vypití půllitru nealkoholického piva může vaše dítě mít v těle měřitelnou hodnotu alkoholu.

Zdroj: prozeny.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME