Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Narození gorilího mláděte v pražské ZOO. Očekávaný přírůstek do gorilí rodiny

Facebook
Twitter
LinkedIn
V noci 2. ledna se v pražské ZOO narodilo nové gorilí mládě. Matkou je desetiletá samice Duni, která porodila své první mládě. Je to zároveň první mládě, které přišlo na svět v novém pavilonu pro gorily.
Zdroj: Envato Elements

Nový člen gorilí rodiny je potomkem slavného Richarda a jako jeho pravnouče a vnouče Moji, která se jako první gorila narodila v pražské zoo, pokračuje v rodinné historii. Celý porod proběhl bezproblémově. „I následná péče u mláděte probíhá dobře, protože Duni už viděla odchovy mláďat, a tedy věděla, jak se postarat,“ prozradil webu Novinky.cz kurátor chovu primátů Zoo Praha Jan Mengr.

V současné době se chovatelé zoo zaměřují hlavně na příjem potravy. „První napití mláděte bylo po půlnoci, v čase 00:55, kdy jsme prokazatelně poprvé viděli mládě se napít, což bylo to, na co jsme čekali,“ dodal Mengr.

Pohlaví nového mláděte zatím není známo, a podle chovatelů to tak zůstane ještě nějakou dobu. „Duni je od té doby, co má mládě, celkem opatrná. S tím mládětem se tak moc neukazuje. Rozhodně nám ho neukáže natolik, abychom jednoznačně dokázali určit pohlaví,“ vysvětlil Jan Mengr. „Buďto se nám to povede časem, budeme mít třeba štěstí a ukáže nám ho tak, abychom to mohli poznat, nebo se přistoupí k DNA analýze z trusu nebo ze srsti,“ dodal.

I přesto, že pohlaví gorilího mláděte není zatím možné zjistit, zoo už má připravenou strategii, jak postupovat při následné volbě. „Děti z oblasti skutečné rezervace Dja v Kamerunu, které se účastnily projektu Toulavý autobus a staly se ochránci goril, vyberou nějaké návrhy. Předpokládám, že to budou jména z dialektu ‚badjoué‘,“ vysvětlil ředitel Miroslav Bobek. Z návrhů pak pravděpodobně vybere finální jméno veřejnost v Česku.

Mládě je již k vidění ve výběhu Rezervace Dja, avšak návštěvníci musejí dodržovat přísná pravidla, včetně zákazu používání fotoaparátů a kamer. „Jejich objektivy totiž Kisuma mohou vyprovokovatagresivnímu chování a neklid ve skupině by pro novorozené mládě mohl znamenat riziko,“ upozornil Bobek.

Tato radostná událost není jedinou v nadcházejících měsících, protože samec Kisumu by se měl za tři měsíce stát otcem podruhé, díky novým možnostem rozmnožování v ZOO.

„My díky tomu, že jsme sem k samicím dali nového samce, který na rozdíl od Richarda není takzvaně přereprezentován, tak jsme dostali povolení rozmnožit Duni, ale aby to mládě nevyrůstalo samo, tak vlastně máme možnost ještě druhého mláděte. Vysadili jsme antikoncepci samici Kijivu a někdy za čtvrt roku by měla porodit,“ doplnil Bobek.

Novinky.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME