Pokud se zaměříme na konkrétní čísla, průměrná hrubá měsíční mzda v roce 2022 činila 47 731 korun. Ve srovnání s předešlým rokem to představuje nominální nárůst o 1,9 %. Jenže, růst spotřebitelských cen byl v roce 2022 značný – 15,1 %. Vzhledem k této inflaci se průměrná hrubá měsíční mzda učitelů reálně snížila až o 11,4 %.
Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ, uvádí, že „nejlépe placenou skupinou pedagogů v rámci regionálního školství zůstávají středoškolští učitelé, kteří v roce 2022 pobírali měsíčně v průměru necelých 51 tisíc korun. To je o tisíc korun více, než byla průměrná mzda učitelů na základních školách a o jedenáct tisíc než mzda učitelů v mateřských školách.“
Dalším zajímavým aspektem je rozdíl mezi učitelskými mzdami ve veřejných a soukromých či církevních mateřských školách. Veřejné školy výrazně lépe ohodnocují své učitelky a učitele, a to o značných 8 800 korun měsíčně. Mzdy také závisí na délce praxe a věku pedagogů. Učitelé základních škol mladší 35 let si v průměru přišli o deset tisíc korun méně než jejich kolegové starší 55 let.
V souhrnu, mzdy učitelů odpovídaly v roce 2022 110 % průměrné celorepublikové mzdy, což je 73 % ve srovnání s mzdou zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním, jak uvádí Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Je důležité si uvědomit, že ačkoliv nominálně mzdy učitelů stoupají, inflace může mít velký vliv na finální finanční ohodnocení.
Zdroj: Czso.cz