Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Mravenčí spirála smrti: Fascinující a zároveň tragický přírodní fenomén

Facebook
Twitter
LinkedIn
Nedávno jsem narazila na video, které zobrazovalo zvláštní chování mravenců. V tomto videu se mravenci točili v neustálém kruhu kolem reproduktoru, na němž hrála hlasitá hudba skupiny AC/DC. Na první pohled vypadalo toto video komicky, téměř neskutečně, avšak po bližším zkoumání se ukázalo, že se jedná o zvláštní přírodní fenomén známý jako "mravenčí spirála smrti". Tento fenomén, který spočívá v nekonečném točení kolonie mravenců v kruhu, až do jejich úplného vyčerpání, vzbuzuje mnoho otázek týkajících se chování těchto tvorů.
Zdroj: Envato Elements

Při bližším zkoumání se ukázalo, že mravenčí spirála smrti je neobvyklým, přesto přirozeným jevem. Mravenci, kteří se zapojí do této spirály, následují jeden druhého v nekonečném kruhu, dokud nezemřou vyčerpáním. Tento jev je zvláště běžný u slepých mravenců armádních, kteří jsou závislí na sledování feromonů vedoucího mravence v jejich hledání potravy. Zdá se, že vedoucí mravenec, který se odkloní z přímé trasy, může způsobit, že ostatní mravenci začnou kroužit v tomto nekonečném cyklu, což vede k tragickému konci.

Koncept „mravenčí spirály smrti“ může být překvapivý a pro mnohé nepochopitelný. Mravenci armádní, kteří se nejčastěji zapojují do této spirály, jsou slepí a spoléhají se na feromony, které vydávají ostatní členové kolonie, proto aby našli potravu a navigovali prostředím. Tyto feromony jim normálně umožňují efektivně pracovat jako skupina, kde každý jednotlivec přispívá k přežití celé kolonie. Nicméně, tento systém může selhat, pokud vedoucí mravenec, který produkuje silnou feromonovou stopu, narazí na překážku, jako je například spadlý kmen nebo zeď.

Jev „mravenčí spirály smrti“ je nejen fascinující, ale také záhadou pro vědce. V roce 1936 narazil vědec T.C. Schneirla na stovky mravenců, kroužících bezcílně v nekonečném kruhu, což bylo první zaznamenané pozorování tohoto jevu. To, co vypadalo jako bizarní chování, vzbudilo zájem entomologů a evolučních biologů, kteří se snažili pochopit, proč se takové chování vyvíjelo a jak se vyrovnává s Darwinovým principem „přežití nejschopnějších“. Od té doby byla provedena řada studií zkoumajících tento jev, ale stále existuje mnoho nezodpovězených otázek.

Spirála smrti je specifická pro několik druhů armádních mravenců, kteří jsou známí svou masivní velikostí kolonií a neustálým hledáním potravy. Tito mravenci jsou známí tím, že nemají trvalé domovy jako většina ostatních mravenců a místo toho jsou neustále na cestách. Jejich kolonie mohou dosahovat až milionu jedinců, přičemž velké skupiny z každé kolonie pravidelně vyrážejí na lov potravy. Tato masivní mobilní kolonie je výjimečná ve světě hmyzu, avšak může vést k tragickým důsledkům, jako je právě mravenčí spirála smrti.

Otázka „proč se mravenci nevyvinuli tak, aby se vyhnuli spirále smrti“ zůstává pro vědce záhadou. Někteří indikují, že přestože spirála smrti může vypadat jako nevýhodná adaptace, v masivních koloniích armádních mravenců může fungovat jako forma kontroly populace. Ztráta tisíců mravenců v důsledku spirály smrti naštěstí nemusí mít významný dopad na celkovou populaci kolonie, která se skládá z mnoha milionu jedinců. Přesto je tento jev považován za jednu z nejzajímavějších adaptací v přírodě.

Existují různé způsoby, jak přerušit mravenčí spirálu smrti. Pomocí odpuzovačů mravenců nebo vytvořením alternativní feromonové stopy můžeme mravencům pomoci uniknout ze smrtícího kruhu. Tato intervence může být klíčová k zachování životů těchto fascinujících tvorů. I když je spirála smrti často pozorována, málokdo se snaží tento jev aktivně zastavit, částečně kvůli agresivní povaze mravenců, v důsledku narušení jejich trasy. Přesto se tento fenomén stal předmětem zájmu nejen vědců, ale i laické veřejnosti. Jste i vy mezi těmi, kteří už někdy měli možnost pozorovat tento neobvyklý přírodní jev? Podělte se o své zkušenosti a myšlenky v komentářích.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME