Čtvrtek, 10. dubna 2025, svátek má Darja, zítra Izabela
Čtvrtek, 10. dubna 2025

Soud: Ludvík by mohl v kauze Motol ovlivňovat svědky. Jde do vazby

Facebook
Twitter
LinkedIn
Soud: Ludvík by kauze Motol mohl ovlivňovat svědky. Jde do vazby

Kauza Motol pokračuje. Obvodní soud pro Prahu 5 nyní rozhodl o uvalení vazby na bývalého ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka a další klíčové aktéry případu.

Mezi hlavní obviněné patří bývalý ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík a předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Oba byli předvedeni k soudu, kde se rozhodovalo o jejich vzetí do vazby. Ludvík při příchodu na dotazy novinářů nereagoval a na otázku ohledně možného uplácení v nemocnici pouze odmítavě zakroutil hlavou.

Soud rozhodl o uvalení vazby na Ludvíka i další obviněné, přičemž hlavním důvodem bylo podezření z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti.

Rozsah obvinění

Policie v této kauze stíhá celkem sedmnáct osob. Obvinění zahrnují úplatkářství, dotační podvody, poškození finančních zájmů Evropské unie a praní špinavých peněz. Hlavním podezřelým hrozí v případě odsouzení tresty až do výše dvanácti let odnětí svobody. Vyšetřovatelé poukazují na systematické ovlivňování veřejných zakázek, jejichž celková hodnota dosahuje miliardových částek.

Hlavní postava: Pavel Budinský

Za ústřední postavu celé kauzy je považován provozně-technický náměstek nemocnice Pavel Budinský. Podle vyšetřovatelů měl ve své kanceláři nabízet podnikatelům a ředitelům firem výhody či podíly na nemocničních zakázkách výměnou za finanční odměny. Kriminalisté zjistili, že Budinský vlastní nemovitosti v Kostarice a Černé Hoře, na které si pravděpodobně nemohl legálně vydělat.

Budinský se k obvinění dosud veřejně nevyjádřil, avšak jeho majetkové poměry jsou nyní pod drobnohledem vyšetřovatelů. Soud ho rovněž poslal do vazby kvůli riziku, že by mohl ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti.

Spoluobvinění a zapojené firmy

Mezi další obviněné patří spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka a ředitel olomoucké společnosti Gemo Miloslav Bouda. Policie se zaměřila na zakázku rekonstrukce Modrého pavilonu v Motole, kterou realizovala firma Geosan, a na výstavbu onkologického centra v hodnotě přes tři miliardy korun, kterou prováděla společnost Gemo.

Policisté prověřují také další firmy, které měly s nemocnicí smlouvy na různé služby, včetně úklidových prací, malování, lakýrnických či topenářských činností. Vyšetřování ukazuje na širší rozsah možných nesrovnalostí v hospodaření nemocnice.

Širší vyšetřování a další podezřelé osoby

Vedle Ludvíka a Budinského jsou pod drobnohledem i další vysocí představitelé nemocnice. Mezi nimi figurují ekonomičtí náměstci a vedoucí oddělení veřejných zakázek. Policie zajišťuje důkazy, které mají doložit, zda docházelo k systematickému manipulování veřejných zakázek.

Vyšetřovatelé prověřují i podezřelé finanční toky mezi dodavatelskými firmami a účty osob, které měly k vedení nemocnice blízko. Některé ze společností, které v minulosti vyhrávaly lukrativní zakázky, jsou spojovány s podnikateli, kteří mají vazby na politické kruhy.

Politická rovina kauzy

Tento případ vyvolal silnou odezvu i na politické scéně. Opoziční strany volají po důsledném prošetření financování státních nemocnic a požadují zavedení přísnějších pravidel pro veřejné zakázky. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že provede důkladný audit nejen v Motole, ale i v dalších velkých nemocnicích, aby se podobným skandálům předešlo.

Reakce ministerstva zdravotnictví

V reakci na probíhající vyšetřování ministerstvo zdravotnictví dočasně pozastavilo miliardové dotace pro motolskou nemocnici. Tento krok byl podniknut z preventivních důvodů, aby se zabránilo možnému zneužití veřejných prostředků. Ministerstvo současně oznámilo, že zahájí interní audit, který prověří hospodaření nemocnice za posledních několik let.

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.