Pátek, 24. května 2024, svátek má Jana, Vanesa, zítra Viola
Pátek, 24. května 2024

Investiční životní pojištění jako stabilita ve staří? Dejte si velký pozor

Facebook
Twitter
LinkedIn
V dnešní době se stále více lidí obrací na investiční životní pojištění jako způsob, jakým si zajistit finanční stabilitu. Nicméně nedávné události a rozhodnutí českých a evropských soudů nás přivádějí k závažnému tématu týkajícímu se platnosti těchto smluv.
Zdroj: Envato Elements

Jiří Chvojka, člen výboru spolku Podvedení klienti, varuje před neplatnými smlouvami investičního životního pojištění, které mohou způsobit vážné finanční problémy klientům pojišťoven. Podle Chvojky by klienti mohli státu nakonec vrátit desítky miliard korun, a to jen kvůli nejasným smluvním ujednáním a nekalým obchodním praktikám.

Chvojka uvádí, že letos poprvé pojišťovny záměrně neinformují klienty o pravdě ohledně jejich smluv. To má za následek to, že klienti by se měli konzultovat se svými daňovými poradci ohledně možnosti odečítat daňovou výhodu po rozsudcích soudů. Toto téma je stěžejní a měl by se o něj zajímat každý, kdo má investiční životní pojištění.

Investiční životní pojištění bylo dlouho provázáno s řadou problémů, které nyní české a evropské soudy uznávají jako vážné. Jedním z hlavních problémů byla nejasná smluvní ujednání, která klientům nedávala možnost zjistit, kolik budou platit v prvních dvou letech smlouvy. Tato období byla spojena s vysokými poplatky zprostředkovatelům, což klientům často unikalo.

Dalším problémem byly poplatky pojišťoven za udržování účtu a správu investic, které klienti platili po zbytek doby trvání smlouvy. Výsledkem bylo, že údajné spoření na důchod nemohlo konkurovat nákladům, které klienti zaplatili. Tyto problémy vedly k tomu, že soudy, včetně Evropského soudního dvora, označily tyto smlouvy za nekalou obchodní praktiku.

Tento problém má vliv na miliony smluv v České republice, a to jak na jednotlivce, tak na firmy. Klienti mohou využít daňové výhody spojené s investičním životním pojištěním, což může vést k významným úsporám na daních. Avšak otázka platnosti smluv a následná vymáhání těchto výhod může být složitá a časově náročná.

Ministerstvo financí již začalo zkoumat platnost těchto smluv a mělo by se postarat o to, aby klienti a firmy mohli své peníze vymáhat po pojišťovnách. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny považuje tento problém za závažný, ačkoliv ještě není jasné, jak bude celá situace řešena.

Investiční životní pojištění je stále aktuálním tématem, které může mít významné dopady na finanční situaci klientů. Je důležité být obezřetný a informovaný ohledně platnosti smluv a daňových výhod spojených s tímto druhem pojištění.

Zdroj: idnes.cz

Napsat komentář

Musíte se pro publikování komentáře.
Weather Data Source: Prag 21 tage wetter

DOPORUČUJEME